Akce Earth Liberation Front a Plane Stupid během vyjednávání o ochraně klimatu v Polsku

Všemožným ekologickým aktivistům pravděpodobně neuniklo, že během prosince 2008 probíhala v polské Poznani dvoutýdenní konference OSN o ochraně klimatu, kde debatovala plejáda účastníků, od takových jako je Al Gore až po české studenty vysokých škol pracující v neziskovém sektoru. Zatímco radnice v Poznani nakoupila autobus s hybridním pohonem a rozdává úsporné žárovky, několik tisíc lidí neváhalo přijet nebo přiletět doslova z celého světa, aby přispěli svou názorovou troškou do mlýna. Není snad potřeba vysvětlovat, že političtí zástupci hájili především ekonomické zájmy svých zemí a ekologičtí aktivisté jim dělali opět jen křoví. V souvislosti s touto konferencí byl vyhlášen globální den akcí proti změnám klimatu na 6. prosince a ani čeští aktivisté z mládežnické politické organizace nezůstali neaktivní a svolali demonstraci do Brna. Jak je pro zahraničí zvykem, tak mnohem radikálnější akce proběhly v Anglii.

Nejprve v anglické tepelné elektrárně Kingsnorth, na kterou je v současné době soustředěn zájem aktivistů – od kampaní neziskových organizací přes symbolické akce Greenpeace až po radikální akce jako byl letošní britský Climate Camp. V souvislosi s protesty proti elektrárně Kingsnorth byla vyhlášena na dny 29. a 30. 11. kampaň 48 hodin přímých akcí proti firmě E.On, která se snaží stavbu nové uhelné elektrárny prosadit. Během těchto protestů provedla neznámá skupina aktivistů ekologickou sabotáž a související zpráva byla později uveřejněna na webu britských Earth First a je převzatá z Timesu.

Další akce, která dostala prostor i v českých médiích, byla provedena aktivistickou grassroot sklupinou Plane Stupid, která vede mnoho lokálních kampaní proti rozšiřování letišť, které jsou jedním z nejvíce narůstajících zdrojů skleníkových plynů. Následující související zpráva je převzata ze stránek britských Earth First.

Sabotáž v elektrárně Kingsnortrh

Policie začala pátrat po protestujících, kteří pronikli do britské elektrárny uplynulý víkend a odstřihli skoro 2 % dodávek elektrické energie. Více než 500 megawattů (poloviční výkon jednoho bloku Temelínu) vyrobené kapacity se ztrácelo v národní síti během asi čtyř hodinového incidentu v tepelné elektrárně Kingsnorth (hrabství Kent na jihovýchodě Anglie), která spaluje ropu a uhlí. Vetřelec překonal elektrické ohradníky, vstoupil do hlídané oblasti a vypnul jednu ze čtyř turbín zásobující Londýn a Jihovýchodní Anglii.

E.On, německá energetická společnost provozující elektrárnu, vyjádřila podezření, že byl minulý pátek v noci zapojen do incidentu někdo z jejího vlastního personálu nebo smluvních zaměstnanců. Podle záznamů z Národní elektrické sítě byla v tu dobu celková energetická potřeba Velké Británie asi 33 000 megawattů. To znamená, že 500 megawatů představuje více než 1,5 procent celku, dostačující zásobovat energií město velikosti Bristolu.

Protestující osoby, které nebyly chyceny navzdory mnoha událostem zachyceným na CCTV (britský všudypřítomný fašoidní kamerový systém), vylezly na elektrický ochranný ohradník, který v té době nebyl pod proudem. Po vypnutí druhé jednotky odešly skrz bránu, kde k nim byli zaměstnanci přátelští. Také se jim podařilo projít skrz kontrolní panel v jedné z hal s turbínou. Kentská policie je zapojena do vyšetřování. E.On nařídil interní vyšetřování a prověřuje své vlastní bezpečnostní postupy.

Pro klimatické aktivisty se stal E.On klíčovým cílem, protože plánuje v Británii postavit první novou uhlí spalující tepelnou elektrárnu za tři desetiletí. Elektrárna, která s celkovým instalovaným výkonem 1 960 megawattů představuje jednu z největších britských elektráren, bude brzy odstavena z provozu a E.On chce postavit uhelnou náhradu za dvě miliarty liber, která jak říkají environmentalisté by v nadcházejících desetiletích způsobila emise mnoha milionů tun skleníkových plynů. Během incidentu byly také vysypány protestní zprávy po hale s turbínou.

Mluvčí E.Onu potvrdil, že incident se udál na místě, kam bylo vniknuto ilegálně a s vybavením bylo manipulováno. “Zatímco my respektujeme právo lidí mírumilovně a zákoně protestovat, tato akce byla zcela mimo běžný rámec a může mít velmi závažné důsledky, nejen kvůli potenciálu těžkého ublížení na zdraví. Děkujeme, že náš pracovní tým reagoval velmi rychle a profesionálně na zabezpečení, aby se situace nevymkla kontrole.”

“Spustili jsme vyšetřování a úzce spolupracujeme s policií při vyšetřování. Elektrárna Kingsnorth zůstává provozuschopná.” E.On obhajoval své plány na spalování uhlí v Kingsnorthu tím, že tvrdil, že mohou být doplněny o vybavení navržené pro odstraňování oxidu uhličitého k bezpečnému uskladnění. Carbon capture and storage (CCS, zachycení a uskladnění uhlíku) zůstává experimentální technologií, která nebyla zatím využita v komerčním měřítku nikde na světě.

Protest skupiny Plane Stupid zablokoval letiště Stansted (8.12.2008)

Více než padesát mladých protestujících z klimatické akční skupiny Plane Stupid dnes ráno zablokovalo Londýnské letiště Stansted postavením tábořiště na přistávací dráze a blízkém okolí s opevněnou hradbou.

Poklidný protest začal v pondělí ráno ve 3.15 během dočasného uzavření přistávací dráhy z důvodu údržby. Cílem skupiny Plane Stupid bylo zabránit plánovanému znovuotevření přistávací dráhy v 5 hodin ráno. Skupina zamýšlela zachovat svou blokádu tak dlouho, jak je to možné, a zabránit tak uvolnění tisíce tun emisí skleníkových plynů do atmosféry.

6:00 aktualizace: Společnost BAA potvrdila opoždění prvních odletů. Letiště Stansted má ekvivalent 41,58 tun oxidu uhličitého na průměrný let.

8:10 aktualizace: Nejméně 39 lidí bylo zatčeno a přistávací dráha byla znovu otevřena. Společnost BAA informuje o zrušení 21 letů. Každou minutu je na letišti vyprodukováno okolo 4 tun oxidu uhličitého.

10:20 aktualizace: Press Association informuje o zatčení 57 lidí a zrušení 56 letů firmy Ryanair.

realita.tv

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.