Critical Mass v Olomouci

new1-150x150Od března 2011 se snaží skupina cyklonadšenců rozjet místní mutaci Critical Mass v hanácké metropoli Olomouci. Již uběhlo více než půl roku, takže tady je jejich malá rekapitulace a shrnutí dosavadních snah.

Cyklistika je nejoblíbenější alternativou při přepravě mnoha Olomoučanů. Perla Hané, krásné rovinaté město, je přímo stvořena pro cyklistickou dopravu, která zde rozhodně není zanedbatelná nebo pouze “sezónní záležitostí”. Zanedbané jsou ale cyklostezky a možnosti jet odděleně od motorizované dopravy. Proto musí kolaři sdílet prostor na vozovkách s auty. Právě toto sdílení společného prostoru končí často v neprospěch cyklistů, kteří jsou v lepším případě buď vytlačeni na okraj a ignorováni nebo v horším případě zažijí srážku. Takovou srážku dva cyklisté v roce 2010 – 2011 v Olomouci nepřežili. Samotný kolař je proti koloně aut slabý a bezmocný, ale pokud kolaři své síly spojí, mohou zažít nečekanou změnu. Důležitým krokem pro takovou změnu je veřejný prostor pro setkávání lidí, kteří mají stejný zájem. Jako takový společný prostor slouží cyklojízdy Critical Mass. Zafungovalo to po celém světě, v Londýně, New Yorku, Bombaji, Tokiu, Aucklandu, Sau Paulu, Barceloně, Paříži, Sydney nebo Johanesburgu, tak proč ne také v Olomouci? To byla pravděpodobně hlavní motivace lidí, kteří se snaží iniciovat podobné události na Hané, kteří se drží původní myšlenky otevřeného prostoru bez vůdců, organizátorů nebo mluvčích. Těmi se v Olomouci stává každý jednotlivý účastník.

Olomoucké Critical Mass probíhají jako organizovaná koincidence, protože nemají pořadatele, mluvčího ani nikoho zodpovědného za událost. Je to spontánní jízda, kde je zodpovědný každý jednotlivec za své chování. A protože tato událost nemá organizátory, nemá ani účel a neklade si žádné oficiální požadavky. Jediný možný požadavek je uskutečnění samotné události. Nejedná se proto o demonstraci za cyklistiku, ale je oslavou svobodné jízdy na kole. Nejsou dopředu stanovena žádná pravidla, protože ta se určují na místě podle momentální situace. Stačí si pamatovat moto Critical Mass: „Neblokujeme dopravu, my jsme doprava!“

To, co je pro účastníky Critical Mass k dispozici, je stálý čas a místo srazu. Tím je hřiště na ulici Šmeralova, v areálu vysokoškolských kolejí (před kolejní budouvou Šmeralova) každý poslední čtvrtek v měsíci. Všichni, kdo mají zájem se na Critical Mass podílet, mohou dojet na kole nebo jiném samopohonném dopravním protředku jako je skateboard nebo kolečkové brusle. Kostýmy, pojízdná muzika nebo cokoliv, čím můžete přispět k všeobecnému pobavení, jsou vítány. Trasa cyklojízdy bude určena na místě a každý může vymyslet svou trasu a přesvědčit o ní různými způsoby (dohodou, letáčky s mapkou, návrhy do zvukové aparatury atd.) ostatní účastníky. Kdokoliv může šířit informace o této události mezi známé a vzít s sebou kamarády. Tato forma „organizace“ umožňuje spontaneitu událostí, které nebudou vázány na aktivitu jednoho jednotlivce nebo nějaké organizace. Pokud budou Critical Mass pokračovat nezávisle i za absence samotných iniciátorů, ukáže se tím životaschopnost tohoto modelu.

cyklo-jizdy_obecne-212x300cm-spren_web-212x300cm_cerven2_web-212x300cm-kvc49bten-212x30009cm_web-212x300

Březen 2011

Pošesté se na plácku před Šmeralkami shromažďovali cyklisté: kamarádi, známí i nové tváře. Někdy po čtvrt na sedm cyklojízda vyrazila do ulic Olomouce v počtu něco málo přes dvacet cyklistů. V samotném začátku nás zastihl krátký jarní déšť, ale většinu to neodradilo pokračovat dál. Nebyla předem plánovaná trasa, takže ji volili cyklisté vpředu, kteří se střídali a vznikala náhodně v průběhu. Asi nejvíce zábavy mezi cyklisty vzbudily „cyklóny“ neboli kroužení na dvou kruhových objezdech nedaleko nádraží. Ve chvíli, kdy jela skupina po Masarykově třídě několik desítek metrů před námi náhle zastavilo policejní auto. Tři sekundy stálo na místě a poté se opět rozjelo vpřed. Žádná policejní blokáda dopravy ani šikana cyklistů se nekonala. Pravděpodobně neměli výrazný rozkaz nebo evidentní důvod „zasahovat“. Někdy okolo půl osmé se počet jezdců ztenčil a na Horním náměstí se zbytek cyklistů spolu rozloučil. Po týdnu se na youtube objevilo video z první Critical Mass v Olomouci.

Duben 2011

Okolo čtvrt na sedm se třicet cyklistů rozjelo. Trasa byla volena opět chaoticky jako minulý měsíc: žádný předchozí plán. Občas to vedlo k zmatení a narušení plynulosti celé jízdy. Opět došlo k obsazení kruhových objezdů. Při „cyklónu“ došlo k průniku aut mezi kola. Padl názor, že je neefektivní obsadit kruháče, které jsou příliš velké na úplné obsazení. Postupně více a více cyklistů odpadlo, pravděpodobně byli unaveni chaotickým popojížděním. Takže závěru cyklojízdy na Neředín se účastnilo pouze 11 posledních cyklistů. Dojeli jsme na místo křižovatky u hřbitovů, kde na začátku dubna srazil řidič cyklistu, kterému nedal přednost. Cyklista na následky srážky zemřel. Jeden z cyklistů na tomto místě sesedl z kola. Vyjmul z chodníku u křižovatky dlažební kostku. Zapíchnul místo nich řídítka od kola a díru po kostce zaplnil zednickou lžící hmotou předem připravenou v kyblíčku. Cyklisté zapálili několik svíček a rozjeli se domů.

Květen 2011

Květnová Critical Mass přilákala opět okolo třiceti kolařů, ale mnoho lidí pravděpodobně předchozí chaotická cyklojízda odradila. Každopádně ta květnová byla asi tou nejlepší, která se odehrála. Kolaři jeli ve tvaru hroznu a nikoliv zasebou ve štrůdlu. Takže celková atmosféra při projížďce byla mnohem příjemnější. Také nedocházelo k chaotickým situacím, potože se vedení trasi chopilo několik lidí, kteří utvořili plynulou trasu namísto bloudění po městě. Tentokrát se nedomluvily žádné “cyklóny”, které některé kolaře odrazují. Ani policie nevěnovala jízdě žádnou pozornost, takže akce na jedničku.

Léto 2011

Během léta je Olomouc mrtvé město. Studenti se rozjedou domů a ti pracující často na dovolené. Navíc během červnového termínu pršelo celý den a Critical Mass, pokud je mi známo, neproběhla. Během července proběhla pouze malá projížďka méně než deseti kolařů a během srpna se Critical Mass nekonala, ač se na místě shromáždilo několik kolařů, kteří se rozhodli to odpískat. Takže léto Critical Mass v Olomouci rozhodně nepřálo.

Září 2011

Ač se zářijové Critical Mass účastnilo asi 15 cyklistů, byla svým způsobem fenomenální a pozitivně naladěná. V cyklojízdě jelo několik masek, dvoukolo a kazeťák s muzikou. Pomalým tempem jsme objeli město a okolo sedmé hodiny jsme zakončili jízdu na Tržnici, protože nás zastihlo šero a většina lidí neměla světla. Zajímavý moment nastal pouze, když došlo k obsazení menšího kruháče u vlakového nádraží, protože se ve frontě čekajících ocitlo i vozidlo městské policie, která radší stočila směr jinam. Pravděpodobně neměli chuť se otravovat s bandou veselých troublemakerů na kolech.

obr1021-300x194

obr311-300x169

obr611-300x187

obr121-300x167

Dále?

Říjnová Critical Mass přilákala ještě menší počet cyklistů než předchozí, přesto proběhla. Bude následovat listopad, který bude možná poslední možností, aby se sešlo větší mnozžství cyklistů. Prosinec již asi cyklistice moc svědčit nebude, ale rozhodně má smysl se hecnout… Další otázkou je, zda přežije idea Critical Mass v Olomouci zimu.

Přijeď i ty sdílet společný prostor v ulicích Olomouce společně s dalšími cyklisty. Sraz je v 18:00 každý poslední čtvrtek v měsíci na hřišti v ul. Šmeralova (areál vysokoškolských kolejí). Sdílení je jedna z největších kvalit ve vesmíru!

Jaromír Svoboda

This entry was posted in Reporty and tagged , , , . Bookmark the permalink.

0 Responses to Critical Mass v Olomouci

  1. Pingback: Dubnová cyklojízda Critical Mass v Olomouci | GreenAction