Pět důvodů, proč by environmentalisté a aktivisté za práva zvířat měli také Okupovat Wall Street

images-150x150Nezávislý novinář Will Potter , nedávno vydal knížku Green Is the New Red: An Insider’s Account of a Social Movement Under Siege. V ní se zabývá tím, jak byli environmentalisté a aktivisté za práva zvířat ve Spojených státech, pod záminkou, že jsou “ekoteroristé”, vystaveni pronásledováním a represím, a jaké to má důsledky pro bezpečí a svobodu společnosti. Přinášíme jeho text, který publikoval na svém blogu o protestech, které se šíří Spojenými státy. .

Roste to město za městem. Jestliže sledujete vzestup Occupy Wall Street za postraní čárou, je to možná i proto, že si nejste jisti, jestli jste součástí těch „99 procent“ anebo proto, že máte na práci jiné věci. Ale tady je ta věc: Je to větší než jeden člověk, než jedno téma, než jedno hnutí.

Tady předkládám pět důvodů, proč by měli se environmentalisté a aktivisté za práv zvířat zapojit do Okupace Wall Street:

1) Korporace ničí planetu. A jak napsal Bill McKibben: „Až příliš dlouho Wall Street okupoval kanceláře našich úřadů a kuloáry našich zákonodárných sborů.“ První oficiální Deklarace Okupace města New Yorku jasně vyjádřila mnoho aspektů toho hnutí, včetně těch které se týkají ochrany životního prostředí a práv zvířat:

„Zatímco jsme se spolu sešli v solidaritě, abychom vyjádřili pocit obrovské nespravedlnosti, nesmíme zapomenout na to, co nás svedlo dohromady. Píšeme to, aby všichni lidé, kteří se cítí nespravedlivě poškozováni korporátními silami věděli, že jsme jejich spojenci.

Z nedbalosti otrávili naše potraviny a monopolizací podkopali zemědělství…

Profitovali z mučení, uvěznění a krutého zacházení s bezpočtem živočichů a aktivně tyto praktiky zakrývali…

Neustále blokují alternativní formy energie, aby udržovali naši závislost na ropě…

Pro zisk cíleně zatajovali úniky ropy, nehody, falšovali účetnictví …“

2) Korporace na vás útočí. Již od 80.let 20.století vedou korporace aktivní kampaň, ve které označují aktivisty za „ekoteroristy“. Prosazovali přemrštěné rozsudky jako v případě Tima DeChristophera, Lobovali za takové změny federálních zákonů ,které z občanské neposlušnosti dělali „ekoterorismus“. Korporace využívají veškerou svoji moc, aby marginalizovaly a rozvrátily environmentální hnutí a hnutí za práva zvířat. (Jinými slovy se, jak chytře dokládá video Greenpeace, se nás bojí.) Než usilovat o jednu změnu zákona za druhým, než se nechat neustále zatýkat, teď je příležitost napadnout skutečný problém: neomezenou moc korporací.

3) Máte zkušenosti ohledně taktik, které byste měli sdílet. Occupy Wall Street zakleslo paže, aby zablokovalo banky a pochodovalo k sídlům milionářů. Zní vám to povědomě? Při masivní občanské neposlušnosti proti XL Pipeline bylo zatčeno více než 1200 environmentalistů. A SHAC kampaň prostřednictvím rozmanitých taktik, včetně demonstrací před domy představenstva korporace, přivedla nadnárodní korporaci téměř k bankrotu. To samozřejmě neznamená, že by environmentalisté nebo aktivisté za práva zvířat vytvořili taktiky občanské neposlušnosti nebo demonstrací před sídly milionářů, ale více než kterékoli jiné sociální hnutí, použilo tyto jedinečné a efektivní taktiky zacílené na korporace. A tyto zkušenosti – dobré, zlé a škaredé – by se měly sdílet, tak aby z toho těžil kdokoli.

4) Máte zkušenosti ohledně toho, jak se vypořádat se represemi ze strany korporací a vlády. Occupy Wall Street již poznalo zjevné taktiky represe, které se používají proti sociálním hnutím, ať již bití aktivistů ze strany policie nebo používání pepřových sprejů. Ale jak hnutí poroste bude čelit rostoucím represím. Vy máte zkušenosti s informátory, infiltrátory a korporátní špionáží. Čelili jste velkým soudním honům na čarodějnice a bránili jste se soudním příkazů a nařízením, která vás měla držet na uzdě. Porazili jste drakonickou státní legislativu a organizovali efektivní kampaň na podporu vězňů. Aby bylo jasno, nejste sami. I ostatní sociální hnutí tomu čelily a čelí. Ale represe proti hnutí za práva zvířat a environmentálnímu hnutí, tato Green Scare, je ukázkový případ toho, jak se 11.září využilo ve prospěch korporací a těch, kdo je reprezentují. Asi už jsem jak zaseklá gramofonová deska, ale musím to opakovat znovu a znovu. Není na tom nic nevyhnutelného. Když se dáme dohromady a budeme sdílet zkušenosti, můžeme se koordinovat a vzdorovat.

5) Je to větší než my všichni. Tím “to” nemyslím Occupy Wall Street (i když i to je toho součástí). Mám na mysli úkol, který nás čeká. Samozřejmě, že se z nutnosti, každý z nás zaměřuje na problémy, které mu jsou nejbližší. Máme omezené množství času, omezené množství peněz, omezené zdroje. To je taky třeba důvod, proč jsem si vydobyl takovou práci jakou mám. Ale poslouchejte: jsou časy, kdy si pro sebe hledáme niku, kde přežít a časy, kde je třeba se pustit do tvrdé práce, chaotické, nepříjemné a frustrující práce pospojovat všechny ty kousky dohromady. Levice s velkým L často environmentalisty a aktivisty za práva zvířat stírá za to, že jsou “single-issue”, monotématičtí, ale podle mne to nikdy nebyla pravda. Teď je příležitost, abychom všichni sdíleli podíleli na tom, jak říkají Zapatisté: “Jedno ne a mnoho ano”.

Slavoj Žižek tento pocit krásně zachytil v proslovu, který adresoval Occupy Wall Street: “Chlap byl poslán z Východního Německa na Sibiř pracovat. Věděl, že jeho dopisy budou číst cenzoři, a tak řekl svým přátelům: „Vytvoříme si kód. Pokud bude dopis, který ode mne dostanete, psán modrým inkoustem, všechno, co píšu, je pravda. Pokud bude psán červeným inkoustem, jsou to lži.“ Po měsíci dostali jeho přátelé první dopis. Všechno je v něm modře. V dopise se píše: „Všechno je zde nádherné. Obchody jsou plné kvalitních potravin. Kina promítají dobré filmy ze západu. Byty jsou velké a luxusní. Jediná věc, která není k dostání, je červený inkoust.“ Takhle žijeme. Máme veškerou svobodu, kterou chceme. Chybí nám ale červený inkoust: jazyk, kterým bychom mohli promluvit o své nesvobodě. Způsob, kterým jsme naučeni mluvit o svobodě – válka proti terorismu a podobně – svobodu falzifikují. A tohle tady teď děláte. Dáváte nám všem červený inkoust.”

Will Potter

This entry was posted in Teorie and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

0 Responses to Pět důvodů, proč by environmentalisté a aktivisté za práva zvířat měli také Okupovat Wall Street

  1. Pingback: Report z 20.12.2011 | Occupy Olomouc