Protesty proti těžbě železa v Arménii

Armenia-ironmine-protest.preview1-150x150Ve středu 9. listopadu se environmentální aktivisté a opoziční politici spojili s asi dvěmi sty mítních obyvatel středoarménského města Hrazdan a protestovali společně proti otevření dolu na železo, který bude mít vážné ekologické následky. Předtím, než dav vystoupil na nedaleký kopec s ložisky železné rudy, se lidé setkali na centrálním náměstí v Hrazdanu. Těžební společnost Bounty Resources Armenia Limited (BRAL), částečně vlastněná čínskou firmou, zde plánuje spustit povrchový důl a v následujících letech i dvě další velká ložiska železa v Arménii. Tým geologů najatý BRAL v tu dobu v Hrazdanu zjišťoval pomocí testovacích vrtů zásoby železa skryté pod zemským povrchem.

Environmentální ochranářské skupiny silně odporují těžbě na tomto území. Říkají, že to může znečistit vzduch, zemědělskou půdu a řeku Hrazdan, která je hlavním zdrojem závlahové vody pro úrodné údolí Ararat na jihu země. Mnoho místních obyvatel Hrazdanu sdílí podobné obavy. Někteří z nich již demonstrovali proti projektu minulý měsíc. “V Číně je nedaleko podobného vytěženého dolu město duchů,” řekla jedna žena přítomná na protestu. “Mohli bychom zde mít stejnou situaci.” Miasnik Malkhasian, geolog koordinující testovací vrty na místě, odmítl při konfrontaci dělníků s rozzuřeným davem tyto obavy. “Není zde žádné nebezpečí,” řekl. Protestující to samozřejmě vůbec nepřesvědčilo. Někteří z nich vysypali dřevěné krabice s navrtanými vzorky. Policie monitorující demonstraci nezasáhla.

“Takovéto zločinné rozhodnutí nepochází z Hrazdanu,” řekla demonstrujícím lidem před samotným pochodem Karine Hakobian, vůdce opoziční strany Zharangutyun (Dědictví). “Rozhodli tak v Jerevanu, v prezidentském paláci a vládní budově. Chtějí z nás udělat otroky v naší vlastní zemi.” Sasun Mikaelian, hrazdanský poslanec parlamentu přidružený k opoziční straně, z toho viní bývalého ministra životního prostředí Vartan Ayvaziana. To, že Ayvazian a jeho rodina minimálně kontroluje část BRAL ohlásily i hlavní večerní zprávy. Bývalý ministr, který nyní zasedá ve stálém výboru arménského parlamentu, to sám nevyloučil. Zprávy dále uvedly, že čínská společnost Fortune Oil zaplatila 24 milionů dolarů za podíl 35 % v BRAL. Fortune Oil připouští zvýšení podílu na 50 % za dalších 16 milionů dolarů. Ayvazian měl během působení (2001 – 2007) ve funkci ministra životního prostředí značnou regulační moc na těžební průmysl.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.