“Occupy” na přehradě Belo Monte

1027-occupation-of-the-belo-monte-dam-construction-site1-150x150Ve čtvrtek 27. října 2011 v Altamira (Brazílie) bylo okupováno konstrukční místo přehradyBelo Monte v údolí řeky Xingu asi čtyřmi sty domorodými obyvateli, rybáři a členy místní komunity, kteří zamýšleli permanentní okupaci místa a vzkázali přidruženým organizacím a hnutím, aby se přidala. Okupace byla kolektivním rozhodnutím asi sedmi set zástupců místních komunit, kteří se zúčastnili semináře proti přehradě Belo Monte, který se odehrál týden předtím v Altamiře. Protestující lidé nahlásili okupaci brazilské vládě a participující organizace vydaly stanovisko s textem: “Protože čelíme neústupnosti v možnosti dialogu a pokračujícímu přehlížení ze strany brazilské vlády, okupujeme konstrukční místo Belo Monte a blokujeme transamazonskou dálnici. Požadujeme definitivní zrušení přehrady Belo Monte.” Místní domorodý vůdce Juma Xipaia vysvětlil: “Požadujeme pouze to, co nám zajišťuje ústava: naše práva. Naši předci bojovali, takže zde dnes můžeme žít. Odehrálo se již mnoho meetingů a bylo schváleno mnoho dokumentů, ale nic se nezměnilo. Mašinerie pokračuje, aby zničila náš region.”

Po patnácti hodinách byli protestující vyhnáni z konstrukčního místa a to po příjezdu dvou soudních úředníků a třech právníků Norte Energia (konsorcium stavící přehradu), kteří měli soudní příkaz ve prospěch konsorcia. Poté, co byli protestující informováni o soudním nařízení, vyhrožovali úředníci zásahovou jednotkou, která již obklopila oblast a byla připravena zasáhnout.

To byla podstatná změna oproti předchozímu pondělí, kdy federální brazilský soudce uvedl, že environmentální oprávnění kontroverzní přehrady Belo Monte bylo uděleno nezákonně z důvodu nedostatečné konzultace s postiženými domorodými komunitami. Komise pro lidská práva (IACHR – The Inter-American Commission on Human Rights) při Organizaci Amerických Států (OAS – Organization of American States) požadovala již v dubnu vysvětlení brazilské vlády ohledně práv domorodých lidí ovlivněných přehradou. Podle OAS se brazilská vláda vyhnula konzultacím s domorodými lidmi, kteří budou zasaženi přehradou, předtím než stavbu započala. Den před okupací a blokádou odmítli úředníci brazilské vlády účast na uzavřeném slyšení svolaném IAHCR za účelem zavedení dialogu k vyřešení tohoto konfliktu.

Prohlášení skupin účastnících se na tom, co bylo nazváno “Occupy Belo Monte Dam”, uvádí o této blokádě: “Zcela nová okupace místa konstrukce přehrady Belo Monte byla výsledkem autonomního a suverénního rozhodnutí domorodých lidí a rybářů z údolí řeky Xingu a je považována za počátek nové aliance v boji proti přehradě Belo Monte. Společný svazek a partnerství, které bylo ten týden uzavřeno mezi těmi, kteří budou destrukcí řeky Xingu trpět nejvíc, znamená nový a silný boj proti Belo Monte. Nevídané partnerství mezi domorodými lidmi a rybáři ukázalo, že lidé ze Xingu jsou jednotní v obraně řeky, přírody a tradičního způsobu života.

Náš odpor proti tomuto destruktivnímu projektu nazvaném Belo Monte znamená neotřesitelnost. Okupace poslala jasnou zprávu úřadu presidentky Dilmi Rousseffové, že boj za Xingu je aktivnější než byl kdykoliv dřív. Pokud bude brazilská vláda pokračovat na porušování našich práv, měly by přijít další akce odporu.” Během posledních měsíců se po celém světě odehrály stovky akcí mezinárodní solidarity. Více informací naleznete na Amazon Watch.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , , . Bookmark the permalink.