Demonstrace proti dovozu nebezpečného odpadu v Litvínově

Demonstrace-Litvínov-7.12.2011_A-150x150Ve středu 7.12.2011 v odpoledních hodinách proběhla první ze dvou naplánovaných demonstrací, které jsou reakcí na dovoz nebezpečného odpadu na Mostecko a na pochybné schvalovací postupy, kterých se účastnilo i zastupitelstvo Litvínova.

Demonstraci, která začala krátce po 16té hodině na Náměstí Míru v Litvínově, podpořily jen necelé tři desítky lidí. Těžko říct, co bylo rozhodujícím faktorem, který určil tak nízkou účast. Že by neinformovanost lidí? Nebo jejich neochota postavit se za svá práva a zájmy? Nebo nepříznivé počasí, které lidi odradilo od přítomnosti v ulicích? Nemá smysl nyní rozumovat, jak to bylo či nebylo.

Důležité je spíše zdůraznit, že i ta hrstka lidí, co se na náměstí sešla, dokázala rázně vyjádřit svou nespokojenost. Po projevu člena Asociace ALERTA byl dán prostor i přítomným, aby projevili své názory v souvislosti s kontroverzní kauzou ostravských kalů. Příležitosti využilo několik z demonstrujících, kteří se chopili megafonu. Řečníci a řečnice hovořili především o zhoršující se kvalitě ovzduší a životním prostředí v Ústeckém kraji a z toho vyplývajících zdravotních komplikacích. Dále panovala shoda v tom, že způsoby, jakými se rozhodovalo o dovozu nebezpečného odpadu, byly neakceptovatelné. Nejednou také zaznělo zklamání nad tím, že v době, kdy zastupitelské orgány postupují proti našim zájmům, většina lidí sedí raději v pohodlí u televize, než aby šla vyjádřit svůj nesouhlas do ulic.

Demonstrace byla ukončena kolem sedmnácté hodiny pozvánkou na další demonstraci, která se bude konat na stejném místě již v sobotu 10.12.2011 od 14:00 hodin. Součástí této akce bude i průvod centrem Litvínova. Průvod byl nazván Pochod za lidská práva. O co jiného totiž v kauze Geobal 4 jde, než o porušování lidských práv? Doufejme, že tentokrát se v ulicích sejde více těch, co se nehodlají přizpůsobit chybným rozhodnutím elit, které rozhodují za našimi zády o nás, ale bez nás!

alerta.cz

This entry was posted in Reporty and tagged , , , . Bookmark the permalink.