Skončila klimatická konference v Durbanu

COP14_Logo-150x150Od 28. listopadu do 9. prosince 2011 probíhal v jihoafrickém Durbanu mezinárodní summit o klimatických změnách – COP17. Jednalo se o budoucnosti planety a živobytí miliard lidí a česká média se jako obvykle tématu věnovala pouze okrajově. Během summitu proběhly protestní akce uvnitř i vně konference a také jinde po světě. Není v našich silách informovat o všech spletitých událostech a výsledcích jednání, nebo dokonce připravit analýzu událostí, ale doporučujeme  výborné online zpravodajství na Democracy Now! přímo z Durbanu. Na jejich webu naleznete záznam z několika dnů, který obsahuje originální zpravodajství, rozhovory, přenosy a analýzy z letošního summitu.

Ve zkratce můžeme zmínit něco málo z protestů. Jednou z akcí uvnitř konference byl protest šesti aktivistů během proslovu kanadského ministra životního prostředí. Právě Kanada, která patří mezi světové ropné velmoci, je spolu s USA zodpovědná za zablokování požadavků rozvojových zemí. Dále domorodí kanadští obyvatelé, postižení těžbou ropných písků, předali některým delegátům dárky v podobě napodobeniny těžené suroviny.

V sobotu 3. prosince se asi 15 000 až 20 000 farmářů, odborářů, učitelů, rolníků, studentů, sběračů odpadků, pracovníků dopravy a dalších lidí se shromáždilo před konferenční budovou Spojených národů v Durbanu a požadovali “změnu systému a nikoliv změnu klimatu”. Mnoho z nich se následně zúčastnilo pochodu k ambasádě USA a požadovali po “největším světovém znečišťovateli”, aby začal podporovat řešení klimatické krize, ze kterých bude mít prospěch 99 procent obyvatel planety.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.