Rychlá rota opět zasahuje

rychla-rota-2-150x150Na náš mail dorazil následující text spolu s fotkami.

Opět jsme se snažili měnit veřejný prostor měst, protože nám patří. Jsou to naše města! Tentokrát jsme rozmístili šest trojrozměrných objektů, které jsme připevnili tak, aby nešly lehce odstranit.

Proč ve veřejném prostoru?

Je to boj proti samotě. Je to způsob, jak ukázat ostatním, že nejsou s podobným názorem sami. Je to způsob, jak se propojit a organizovat. Společně toho dokážeme víc! Nebojte se svůj názor sdělit svým přátelům nebo jinak veřejně. Spojte se s ostatními, tak jako se organizují a veřejně vystupují ti, kteří prosazují jaderné elektrárny a infrastrutkuru průmyslu založeného na fosilních palivech. V jednotě je síla a podobné postoje nemáte jistě sami! Snažte se dobře a kvalitně informovat sami sebe o problémech okolo. Jedině tak si můžete vytvářet vlastní názor. Nevěřte médiím, protože přebírají i manipulativní informace a obhajují je „vyvážeností zpravodajství“.

Kam s ním?

Radioaktivní odpady z jaderných elektráren nám asociují otázku vskutku nerudovskou. Naše pouliční umění mělo za cíl vyvolat podobné tázání také u procházejících nebo projíždějících lidí. Je skutečně nutné pro naše současné pohodlí zanechávat odpad, který bude srovnatelně toxický následujících 100 000 let? A nikdo dnes nemůže zaručit s jistotou, že ho někdy bude v budoucnu možné využít, nebo bez dozoru někde skladovat. A právě proto si ho nikdo nepřeje na svém vlastním území. Radioaktivní odpad je horký brambor, který jednoho dne zasadí vlády národních států někomu z nás na dvorek. Ale měli bychom se již dnes ptát: Kam s ním?

Sudy s „radioaktivním odpadem“ jsme připevnili co nejpevněji, ale byly tak velkým trnem v oku některých, že mizely rychleji než jiné podobné umění. Ovšem věříme, že jsme u oněch lidí udeřili hřebíček správným směrem, a že si naši otázku, poté co se jim povedlo sudy odříznout, kladli také. Kam s metr vysokým a půl metru širokým sudem „radioaktivního odpadu“?

Shell do moře

To je název environmentálního hnutí, které se již několik let snaží zabránit záměru jmenované ropné společnosti postavit na pobřeží Irska plynovod. Nejen, že tím ničí krásný kus přírody, ale také živobytí mnoha místních lidí. Toto léto byly protestní aktivity opravdu masivní a pravidelné. Aktivisté na místě výstavby provedli mnoho blokád a přímých akcí. Jejich houževnatost nás donutila alespoň k symbolickému vyjádření podpory.

Převezměme si náš prostor celý

Zatím se do veřejného prostoru vkrádáme potají a pod rouškou tmy. Vklouzáváme do něj jako myšky, které hledají místo k sebevyjádření. Věříme, že to je pouze dočasný stav a že jednoho dne vejdeme hlavní branou a převezmeme klíče od našich měst a na radnicích zavlajou naše vlajky. Nejprve se musíme jako myšky rozmnožit. Inspirujte se a začněte něco dělat! Občanská neposlušnost a přímá akce zvítězí nad státem i kapitalismem!

1-300x169 2-300x225 3-300x169 4-225x300 5-225x300 6-300x225 7-300x225 8-300x225

Rychlá rota

This entry was posted in Reporty and tagged , , , . Bookmark the permalink.