Několik set lidí demonstrovalo v Náchodě proti těžbě plynu hydraulickým štěpením

336201-150x150V úterý 6. března demonstrovali na náměstí v Náchodě lidé proti těžbě břidlicového plynu. Zhruba čtyři stovky účastníků  protestu nesouhlasí ani s průzkumnými vrty. Ve městě se také uskutečnilo setkání starostů dotčených obcí, zástupců těžařů a ministerstva životního prostředí, které svolal hejtman Královéhradeckého kraje. Obce z Náchodska a Trutnovska svůj nesouhlas se zahájením průzkumu i s těžbou vyjádřily v Náchodské deklaraci. Jedním z důvodů protestu je strach místních lidí z toho, že budou poškozena kvalita pitné vody.

Hydrofracking je ve velkém měřítku poměrně novým způsobem  těžby uhlovodíků, který způsobuje velké environmentální škody v podobě záboru půdy, poškození vod a kontaminace půdy. Zkušenosti z jiných zemí ukázaly, že chemikálie, které se používají při štěpení hornin, vystoupají do pitné vody. Podobné škody lze očekávat i v České republice.

“Happeningem chceme podpořit starosty, kteří se jasně vyjádřili, že jsou proti průzkumu a těžbě v této oblasti. Dozvěděli jsme se také, že zde by měli být američtí vlastníci firmy Basgas Energia Czech, kterým chceme ukázat, že u nás neprojdou,” řekl jeden z  organizátorů protestu Jiří Malík z Koalice STOP HF.

Průzkum by v regionu chtěla provést společnost Basgas Energia Czech, která v prosinci dostala souhlas z Ministerstva životního. Proti tomu podalo 18 obcí odvolání, kterým by se měla zabývat rozkladová komise ministerstva. Vrty stále nejsou definitivně schváleny a jednání pokračuje. Různé firmy mají zájem o těžbu břidlicových plynů na jiných místech České republiky: společnost Hutton Czech žádá možnost průzkumu na Berounsku a společnost Cuadrilla Morava oznámila záměr těžit plyn z břidlic v okolí Hranic na Přerovsku a v části Valašska.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.