Návrat japonských velrybářů do přístavu a konec operace Divine Wind

imagecache.php_-150x150Japonská velrybářská flotila ukončila v první dekádě března svůj každoroční lov v Antarktidě po ulovení 30 % svého letošního plánu, který byl více než 900 velryb. Ministr rybářství Michihiko Kano zdůvodnil snížení úlovku špatným počasím a „sabotováním“ environmentální protestní flotilou Sea Sheperd. Ačkoliv ulovení 266 velryb (plejtváků malých) bylo téměř o sto velryb více než velrybáři chytili loni, k nesplnění cílů možná přispívá i finanční tlak na takzvaný vědecký velrybářský program.

Australská vláda, která odsuzuje veškeré komerční velrybaření „včetně japonského takzvaného ´vědeckého´ velrybářského programu“, uvítala japonské rozhodnutí odvolat svou flotilu z Jižního oceánu. „Japonské velrybářské aktivity jsou v rozporu s mezinárodním právem,“ řekli v prohlášení ministr životního prostředí, ministr spravedlnosti a výkonný ministr zahraničí. „To je důvod, proč Austrálie zahájila a bude pokračovat v právních krocích u Mezinárodního soudního dvora. Naší snahou je ukončit velrybaření v Jižním oceánu.“

Michikhiko Kano řekl, že výsledek letošního lovu by měl být podroben zhodnocení, ale neodpověděl na přímou otázku o budoucnosti programu. Mnoho pozorovatelů se domnívalo, že po loňském zemětřesení bude program pro  tento rok přerušen, ale velrybáři dostali nové finanční zdroje, aby se mohli na konci minulého roku vrátit do Antarktických vod. Mnoho v lovu zainteresovaných lidí tvrdí, že jsou přesvědčeni, že lov bude pokračovat i v budoucnu.

Letošní operace Divine Wind radikálních aktivistů Sea Sheperd skončila. Paul Watson, zakladatel Sea Sheperd,  po letošním přerušení lovu a navrácení velrybářů do přístavu oznámil vítězství nad japonskou flotilou. „Pokud se japonští velrybáři vrátí, vrátí se i Sea Sheperd. Zavázali jsme se chránit útočiště velryb v Jižním oceánu. Nezáleží, jak to bude dlouhé. Nezáleží, jak to bude riskantní nebo drahé. Světové ´útočiště´ pro nás znamená něco, za co má cenu bojovat.”

Do akcí Sea Sheperd se tuto sezónu zapojilo asi 120 dobrovolníků, 4 lodě, 2 helikoptéry a 4 bezpilotní letadla. Pronásledovali japonskou flotilu více než 17 000 mil. Dvě ze tří harpunových lodí strávilo více času utíkáním před Sea Sheperd než lovem velryb. Poté co 5. března jeden z kapitánů Peter Hemmerstedt a jeho skupina na lodi Bob Barker uzavřeli Nisshin Maru (jedna z lodí velrybářské flotily), bylo pro velrybáře efektivnější tuto sezónu ukončit. Vlajková loď Steve Irwin se vrací do Williamstown v Austrálii, loď Bob Barker se vrací do Hobartu na Tasmánii a loď Brigitte Bardot, která se během akcí poškodila, je nyní na kompletní opravě ve Fremantle v Austrálii.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , . Bookmark the permalink.