Okupace lesa v Německu

6951595420_3acbdeb872_z1-150x150V sobotu 14. dubna byla část lesa Hambach nedaleko Kolína nad Rýnem v Německu obsazena skupinou aktivistů, která odporuje plánovanému povrchovému uhelnému dolu energetické společnosti RWE. Všichni lidé jsou více než vítáni, aby se připojili ke kampani nebo, aby pouze kemp navštívili. Ač je kolébkou podobných kempů spíše Velká Británie, tak i u našich přímých západních sousedů vzrůstá antikapitalistické hnutí za klimatickou spravedlnost. Sami aktivisté v rozhovorech přiznávají, že v Německu je daleko více mobilizačně schopné hnutí anti-nukleární, ale že se dnes snaží upoutat pozornost i na změny klimatu a problémy kapitalismu a nemožnosti trvalého růstu, které jsou s tím spojené.

Hambach je původně 5 500 hektarů rozlehlý les pojmenovaný po městě Hambach. Od roku 1972 náleží městu Niedrzier v okrese Düren v Severním Porýní Westfálsku. Již od 16. století byl les pod určitým režimem ochrany, ale od roku 1978 byl les kácen kvůli těžbě. Většina původního lesa již padla za oběť povrchovému dolu hnědého uhlí Hambach. Zbytky lesa tvoří porosty habru a dubu a jsou domovem kolonie ohrožených netopýrů. Hambach je stále jedním z největších lesů v regionu.

Lesní okupační squat, ale nemá za cíl jen ochranu místní přírody, je také odporem proti uhelné energetice obecně, protože se jedná o nejšpinavější zdroj energie z hlediska produkce oxidu uhličitého. Rýnský uhelný region je evropským znečišťovatelem číslo jedna. Okupací také vyjadřují solidaritu různým komunitám na druhém konci světa, jako například Kolumbii, kde je těžba spojena s brutálním porušováním lidských práv. Celosvětové konflikty ohledně těžby uhlí narůstají, především v jihovýchodní Asii, kde v několika posledních letech byli někteří vzdorující aktivisté zavražděni. Dále aktivisté vyjadřují solidaritu s proti-uhelnými kampaněmi, jako je proti-uhelná akční síť ve Velké Británii, skupiny Rising Tide v Austrálii a Severní Americe nebo kampani „wij stoppen steenkool“ v Holandsku. Tyto skupiny uvádějí aktivisté v Německu jako zdroj inspirace pro přímou akci a současně doufají, že tyto akce inspirují další lidi po celém světě.

Na období 29. června až 8. července plánují noví obyvatelé lesa desetidenní, malou akademii aktivistických dovedností (skillshare), která bude zaměřená na vše, co by měl každý účastník okupace lesa zvládat. Důraz bude kladen na techniky, ale také teoretické znalosti. Organizace vzdělávání bude nehierarchická, takže každý kdo něco zná, může to naučit ostatní a současně se může od ostatních přiučit jiným věcem. Všechno se bude odehrávat na osobní úrovni.
Pozitivní jsou především informace aktivistů na místě, kde panuje velmi dobrá a přátelská atmosféra. Stále se zdokonaluje a vyvíjí infrastruktura stromových domů. Staví se keltsky kruhový dům, který bude sloužit jako komunitní místo, ale plánují i další stavby. Zatím policie okupaci prostoru nadále toleruje a v nejbližší době nehrozí evikce kempu. Místní obyvatelé nedalekých vesnic kemp podporují a navštěvují. RWE se snaží uplácet místní tisk, aby věci mlčel. Lze očekávat, že počátkem června a července bude počet aktivistů v kempu narůstat.

Více informací buď v němčině, nebo angličtině můžete nalézt na webu Hambach Forest  Pokud máte chuť do Německa přijet a současně byste se rádi připojili k dalším lidem z Čech, můžete napsat na email: zelenac@safe-mail.net Ve větší skupině se to lépe táhne…

Spojení můžete využít různě. Nejbližší stanice vlaku k Hambachu je S-Bahn Buir ve vesnici Buir (na lince S12 a S13 mezi Kolínem a Dürenem). Vlak zde obvykle jezdí každou hodinu a ze zastávky je to do lesa asi 4 km. Nejsnazší cesta autem je po dálnici A4 a vyjet na exitu Buir.

Samozřejmě se nejedná o jediný podobný environmentální okupační kemp, kterých je jako každý rok jako hub po dešti. Ze zahraničních můžeme doporučit i další podobný kemp v Douglas Valley ve Skotsku, kde se pokoušejí zabránit povrchovému uhelnému dolu. Tento kemp je předem plánován a proběhne v jediném týdnu 12. až 18. července. Zde se můžete potkat se zkušenými aktivisty, kteří mají už nějaký ten kempík za sebou. Například Mainshill Solidarity Camp, který vznikl po jednom, ze tří britských Climate Campů v roce 2009. Tento kemp uhájil místní krajinu celých sedm měsíců před uhelným dolem. Takže zde můžete nejen příjemně strávit dovolenou, ale udělat i něco pro budoucnost Země a poznat nové podobně založené přátele v cizině, také se naučit novým zkušenostem a dovednostem, které můžete využít třeba při obraně Šumavy či squatu doma v Čechách. Není nic lepšího než mít dobré učitele, navíc české environmentální hnutí potřebuje transfer know-how jako sůl. Více informací zde.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , . Bookmark the permalink.