Komuniké Svazku pohádkových bytostí

179123_327019424043400_1954411806_n1-150x150Emailem dorazilo následující prohlášení (a dle výpisu také na emaily několik regionálních politiků a médií).

My, níže podepsané pohádkové bytosti, jsme se již nedokázaly dívat na postupnou zkázu města Olomouc. Proto jsme vylezly ze svých úkrytů a spojily se do Svazku pohádkových bytostí, který táhl za jeden provaz při zásahu ve Ztracené ulici. Zachránily jsme kousíček  našeho města dříve, než by přišli investoři a developeři, kteří by toto „nevyužité území, kde pouze serou psi“ rádi „zkultivovali“ a měli z něj spíše osobní užitek než veřejný zájem. A proto jsme si řekli dost! Dost bylo Endlů, Langerů, Barnetů, Kyselých, Binarů, Tesaříků, Morávků a dalších, kteří mají pod palcem své Martínkové, Kauerové, Lojky a další slizké ouřady s majetkem, který by si z úřednického platu nezaplatili. Dost bylo lží o jediných správných využitích mnohých zanedbaných ploch města, které tvrdily, že investorův beton vše „zkvalitní“. Možností je víc: co třeba zeleň pro lidi? Dost bylo postupného rozkrajování území města jako dortíčku územním plánem v režii investorů a developerů.

Příkladů, jak naše město strádá a trpí, je nespočet. Nelíbí se nám Tesaříkova Babylonská věž, která bude sloužit především jako sídlo soukromých firem a nikoliv jako potřebná vysoká škola. Tato architektonicky nevhodná budova v blízkosti historického centra se naneštěstí stala novou dominantou města společně s Dómem a Svatým Michalem. Nelíbí se nám konzumní svatostánek Šantovka, který se sice staví na dříve nevyužitém místě, ale nesouhlasíme se zničením dalších zelených ploch v okolí. Nelíbí se nám ani, že kvůli ní město povede tramvajovou trať skrze biokoridor. Nemyslíme si ani to, že by to byl jediný možný způsob, jak zanedbávanou plochu využít. Tento způsob využití území je ve prospěch pouze několika málo jedinců, nikoliv všech občanů. Nelíbí se nám zaplavení centra automobily: na Michalském vršku se dnes nachází Žerotínovo parkoviště. Nesouhlasíme se „suchým zákonem“, který umožňuje vyvoleným pít „pod záštitou města“ a ostatním něco podobného zakazuje. Nechceme, aby nás v našich ulicích sledovaly oči Velkého Bratra, protože preventivní „odposlouchávání ničí demokracii“ (slovy Velkého Vaška z Hradu). Nelíbí se nám neony, reklamy, herny a další ohlupovadla v historickém centru. Rozhodně netoužíme ani po utápění desítek milionů korun ročně ve vodách aquaparku…

A jaké město chceme? Toužíme po veřejném bezplatném rekreačním prostoru, který bude sloužit všem… bez finančního síta v podobě komodifikace veřejného prostoru. Vítáme vznik Holického lesoparku. Toužíme po městě s perfektní cyklistickou komunikační sítí, městě vlídném k chodcům a cyklistům, městě potírajícím automobilismus a herny. Toužíme po parku namísto autobusového nádraží na Tržnici, který by mohl propojit zelený prstenec kolem centra. Přejeme si omezit vjezd aut do celého historického centra. Vítáme obnovení ASO parku, ale bez kácení investory…A také chceme mít právo kreslit tykadla Gaunerům, aniž bychom šli do vězení.

Jedním z našich přání byl Nalezený park ve Ztracené ulici. Toto přání jsme splnily nejen sobě, ale i dalším lidem. Nasázely jsme nové stromky a kytičky. Pokud si přejete život ve městě, které bude jako z pohádky, staňte se také pohádkovými bytostmi. Protože čarovat dokážete všichni. Stačí vzít zodpovědnost do vlastních rukou a nečekat na zázraky od jiných…

Nejsme recesisté, vandalové ani blázni. Máme morální pohnutky. Vlastní angažovanost a rebélie zvítězí nad lhostejností a konzervami. Nalezený park věnujeme našemu rodákovi Romanu Smetanovi, který je pro nás jedním ze zdrojů inspirace. Tykadla Gaunerům!

proluka-vysadba-ztracena170710_galerie-980-300x185 proluka-vysadba-ztracena17079_galerie-980-300x202 proluka-vysadba-ztracena17078_galerie-980-300x184 proluka-vysadba-ztracena17076_galerie-980-300x190 proluka-vysadba-ztracena17074_galerie-980-300x178

Svazek pohádkových bytostí: Krteček, Ferda Mravenec, Brouk Pytlík, Víla Amálka, Rákosníček, Včelka Mája, Rychlá Rota

This entry was posted in Reporty and tagged , , , . Bookmark the permalink.