Novinky ze současných environmetálních bojů ve světě…

globe1-150x150Velká Británie, Irsko, USA, Čína, Turecko, Japonsko, Německo, Kanada, Paraguay, Brazílie jsou jen letmým výběrem z environmetálních událostí, nepokojů a kampaní po světě.

Desítky tisíc lidí v Japonsku demonstrovaly v sobotu před budovou parlamentu proti jaderné energetice.

Tisíce lidí, jejichž domovy a města jsou poškozeny těžbou hydraulicikým frakováním, demonstrovaly v hlavním městě USA proti ekonomice založené na fosilních palivech.

Irsku hrozí, že příjde o reputaci GMO free země, protože irské Ministersto ochrany životního prostředá povolilo pokusné plochy geneticky modifikovaných brambor. Jedná se o první GMO pokusné plochy od roku 1996, kdy byly přerušeny pokusy s cukrovou řepou. Aktivisté se již mobilizují.

Primární národ Innu v kanadském Quebecu dojel protestovat na konferenci do Burlingtonu (Vermont, USA) proti přehradě na řece Romaine, která by mohla úplně ohrozit jejich způsob života.

20. července byl po deseti měsících propuštěn z amerického vezení Jordan Halliday, který byl odsouzen za „pohrdání soudem“, když odmítl spolupracovat s vrchním soudem v případu zvířeckoosvobozeneckých aktivistů. Jeho vzdor a odhodlání se stalo inspirací…

Na jaře byl v Německém Frankfurtu zatčen zakladatel Sea Sheperd kapitán Paul Watson, kvůli údajné blokádě lodi nedaleko Costa Rici před deseti lety. Kapitán, jehož hledal Interpol, zaplatil kauci a vzal čáru. Není se čemu divit, protože o jeho vydání projevilo zájem také Japonsko, kde mu hrozí doživotí.

Anonymous opět bodovali při kybernetických útocích proti Monsantu a proti Norte Energia. Monstanto likviduje farmáře v Paraguvaii během „sojových válek“. Monsanto bylo opět TANGO DOWN a došlo navíc k uveřejnění paraguajských vládních emailů, hesel, mobilů atd… Norte Energia také TANGO DOWN.

V sobotu 25. července více než 500 protestujících lidí zničilo konstrukční místo kontroverzní přehrady Pembelik na řece Peri v kurdské provincii Dersim (Turecko).

Naštvaní demonstranti okupovali minulou sobotu vládní úřad ve východní Číně, zničili počítače a převraceli auta během násilného protestu proti průmyslovému znečištění, které otrávilo pobřežní vody. Asi tisíc demonstrujících pochodovalo ve městě Qidong.

Poslední červencový pátek byla tradiční londýnská Critical Mass obklíčena policií, postříkána pepřovým sprejem a bylo zatčeno asi 100 cyklistů. Důvodem byla koincidence s otvírací ceremonií Olympijských her a vjezd do dopravních pruhů vyhrazených pro potřeby olympiády. Policie zajistila průjezd Davidu Beckhemovi mlácením cyklistů.

Týden dlouhý skotský aktivistický kemp Take Back the Land!, který iniciovala Coal Action Scotland, vyvrcholil 18. července návštěvou domova aristokrata a majitele uhelných dolů. Na jeho zahradě aktivisté vykopali povrchové doly doufajíc, že celý problém přenesou blíže jeho domovu. Pán domu vlastní Mainshill a Glentaggart East, které jsou současně okupovány akčními kempy.

 GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.