Nechceme přejít na plyn! aktivisté okupují elektrárnu ve Velké Británii

less-gas-more-wind-150x150V pondělí 29. října časně z rána vyšplhalo patnáct lidí na komíny plynové tepelné elektrárny West Burton, čímž zastavili její konstrukci. West Burton (v hrabství Nottinghamshire) patří francouzské společnosti EDF a je jedna z prvních dvaceti nových plynových elektráren, které britská vláda plánuje. Celkem více než dvacet aktivistů proniklo ostrahou, aby uzavřeli tuto novou britskou elektrárnu. Někteří z nich vyšplhali na dva komíny West Burton a slanili dovnitř komínů. V kouřovodu založili protestní kemp se stany na lanech. Jejich pozice nad topeništěm zabrání provozu elektrárny tak dlouho, jak jen to bude možné. Již teď se jedná o zatím nejdelší okupaci elektrárny v britské historii. Elektrárna by každý den provozu vypustila 2371 tun oxidu uhličitého.

Nový „přechod na plyn“ nás ponechá závislé na vysoce znečišťujícím a čím dál dražším fosilním palivu na několik dalších dekád. Rovněž by díky tomu nebylo možné dosáhnout našich skromných cílů v redukci emisí uhlíku a v budoucnu způsobilo nárůst cen energií pro domácnosti. Zatímco energetické společnosti profitují, naše šance bezpečné a udržitelné budoucnosti nám proklouzávají mezi prsty.

Tato akce je obranou globálních občin, které jsou pod neustálým útokem znečišťování společnostmi využívajícími fosilní paliva. Jsme zde, abychom čelili korporátní moci a narušili nadále zakořeněný energetický systém, který upřednostňuje zisk několika lidí nad kolektivními potřebami většiny.

Nahrazení naší zastaralé energetické infrastruktury čistými alternativami vytvoří stovky tisíc pracovních míst. Tyto technologie již zásobují tisíce domácností ve Velké Británii a těší se všeobecné veřejné podpoře.

Je to příležitost vymanit energetiku z kartelů energetických společností a navrátit ji zpět do rukou komunit. Přechod na plyn není prospěšný pro nikoho krom velkých energetických společností. Potřebujeme čistou, pružnější a ekonomicky spravedlivější energetický systém – a jsme zde abychom za to bojovali. Je to nové bitevní pole za naši energetickou budoucnost.

west-burton-gas-power-station-flue-300x225west-burton-climb-300x225 west-burton-camp.preview-199x300 no-dash-for-gas3-300x225

Více informací na webu Earth First Action Reports zde, zde a zde.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , , . Bookmark the permalink.