Recenze: Burning Rage of Dying Planet

recenze-150x150Burning Rage of Dying Planet je kniha s podtitulem „mluvit za Earth Liberation Front“, napsal do ni své zkušenosti mluvčí této undergroundové radikálně ekologické organizace – Craig Rosebraugh.

V polovině devadesátých let zakládal Craig na severozápadě USA skupinu Liberation Collective, která se věnovala osvobození zvířat: organizovala konference, účastnila se občanských neposlušností a argumentovala proti zneužívání zvířat lidmi. V roce 1997 dorazilo na adresu Liberation Collectivu prohlášení ALF o osvobození zvířat z kožešinové farmy. Craig svolal tiskovou konferenci, kde akci prezentoval médiím. V té době netušil jaké bude mít jeho vystoupení pokračování. Začala přicházet další a další prohlášení, která byla podepsána skupinami jako Animal Liberation Front (ALF) a Earth Liberation Front (ELF). Akce podepsané ELF představovaly již od samotného počátku sabotáže velkých rozměrů a byly snahou o záchranu nedotčené přírody. Přestože Craig neměl ponětí, kdo akce prováděl, stal se obětním beránkem vyšetřování FBI, která ho pravidelně obtěžovala, navštěvovala v jeho nepřítomnosti jeho byt a dvakrát provedla zátah v jeho bytě, při kterém odnesla vše možné. Byl několikrát předvolán vypovídat před soudcovský sbor, ale stále odmítal jakkoliv spolupracovat, ač tím riskoval, že skončí na několik měsíců ve vězení za pohrdání. Po odchodu z Liberation Collectivu zakládá NAELFPO (North America Earth Liberation Front Press Office) a dále pokračuje v práci podpory myšlenek ELF. V roce 2001 končí jako mluvčí ELF, ale dále myšlenku propaguje.

Anglická kniha obsahuje desítky prohlášení ELF a ALF, úvahy nad smyslem a strategií mluvčího undergroundové organizace, teoretické úvahy o nenásilí a násilí a mnoho dalších zkušeností z první linie. Můžete se v ní dozvědět, jak ovlivnily teroristické útoky 11. září 2001 politické okolnosti podobných aktivit. Kniha je osobní zpovědí autora a je napsána jako poutavý příběh, který končí v roce 2002, takže autor zatím nevěděl, co bude následovat v dalších letech, kdy bylo mnoho lidí v souvislosti se sabotážemi ELF pozatýkáno. Početná skupina lidí, kteří jsou skrytými hrdiny knihy, byla za tyto činy odsouzena. Mnozí z nich jsou dnes stále ve vězení. Manžel Marie Mason Frank Ambrose je v knize zmíněný jako první člověk obviněný z aktivit ELF. Frank Ambrose se později stal informátorem FBI, což například také v knize není zachyceno. Každopádně pokud vás zajímá, co všechno předcházelo Operation Backfire, při které byli zmínění aktivisté pochytáni, musím knihu k přečtení vřele doporučit. Máte-li o knihu zájem a nevadí-li vám druhá ruka (nebojte není očtená), můžete si ji koupit za 200 Kč (původní cena 15 liber = 450 Kč) v distribuci Music For Liberation.

Nejčerstvější zprávou okolo aktivistů ELF je, že Rebecca Jeanette Rubinová se 29. listopadu 2012 po šesti letech skrývání vzdala na kanadsko-amerických hranicích. Posledními dvěma lidmi z jejich více než třináctičlenné skupiny, kteří stále unikají, jsou Joseph Dibee (pravděpodobně v Sýrii, která nemá diplomatické vztahy s USA, respektive USA zastupuje v Damašku ČR) a Josephine Sunshine Overaker (pravděpodobně ve Španělsku).

Adam S.

This entry was posted in Novinky and tagged , , , . Bookmark the permalink.