Blokáda zastavila konstrukci ropovodu Keystone XL

massaction-lockdown11-19-150x150Jaký byl akční den hnutí Tar Sands Blockade 19. listopadu? Tar Sand Blockade blokuje od začátku podzimu v Texasu výstavbu ropovodu z Kanady do Mexického zálivu a představuje jedno z nejživějších environmentálních hnutí v Severní Americe. Během akčního dne byly na konstrukčním místě v Nacogdoches desítky lidí spolu s postiženými vlastníky pozemků, aby chránily zásoby sladké vody před toxickými ropnými písky.

Dnes se čtyři lidé připoutali k těžké technice používané ke konstrukci ropovodu Keystone XL. Připojili se k nim další, kteří vytvořili lidský řetěz, aby blokovali práci na místě konstrukce, zatímco více než třicet dalších lidí šlo zastavit práce. Mezitím tři další lidé spustili nové stromové blokády u přechodu přes řeku Angelina tak, že se zavěsili do 15 metrů vysokých borovic s jistícími lany ukotvenými v těžké technice, čímž efektivně blokovali trasu výstavby. Dnešní den akcí je solidaritou s místními majiteli pozemků, kteří bojují za ochranu vodních zdrojů a území před toxickým ropovodem společnosti TransCanada.

Keystone XL by měl v Texasu překročit šestnáct velkých řek, včetně místa dnešní poslední stromové blokády, malebné řeky Angelina. V patnácti metrových borovicích v lesnaté nížině se blokádníci uhnízdili pro dlouhodobou okupaci chránící pitnou a zavlažovací vodu. Voda z řeky ústí do populárního rezervoáru Sam Rayburn, největšího jezera, které se celou svou rozlohou nachází na území Texasu.

„Tar Sands Blockade stojí za všemi komunitami ovlivněnými kanadskými ropnými písky. Od domorodých národů Alberty v Kanadě po sousedy největší rafinerie na pobřeží Golfského zálivu, kde budou ropné písky rafinovány, vzrůstá odpor požadující ukončení dobývání ropných písků. Dnešní událost bojuje nejen za udržení našeho místa, pomocí komunity založené kampaně občanských neposlušností, ale podporuje větší množství komunit v obraně svých domovů před podvody, zastrašováním a nedbalostí společnosti TransCanada ohrožující naše životy a vodní zásoby.,“ tvrdí Ron Seifert, mluvčí Tar Sands Blockade.

Mezi stromovými blokádníky na řece Angelina je místní Stephen F. Austin, univerzitní student, a Lizzy Alvardo, která provádí venkovní exkurze mladých a pomohla založit Nacogdoches Rat Skulls, ženskou cyklistickou advokační organizaci. Alvardo je aktivní členkou místní komunity.

„Vylezla jsem na tento strom k poctě všem majitelům pozemků, kteří byli nemilosrdně donuceni k podepsání smluv, a kteří pak byli umlčeni skrze hrozby společnosti TransCanada hrozící nekonečnými spory. Není to podle mě něco, co by se v této zemi mělo dít, a pokud teď a tady nebudeme požadovat ochranu svých práv, pak se to může stát komukoliv,“ tvrdí Alvardo. „To, co se děje není jen ohrožování zásob pitné vody mé komunity, ale v budoucnu to bude ohrožovat všechny komunity po trase ropovodu.“

Zatímco tyto akce dnes ráno zastavily výstavbu Keystone XL, členové místní komunity pochodovali k jezeru Nacogdoches, aby přilákali ještě víc pozornosti k hrozbě Keystone XL pro komunitní vodní zdroje a veřejné zdraví. Tyto události okolo oblasti Nacogdoches se odehrály současně s týdnem solidárních událostí s Tar Sands Blockade. Seznam obsahuje přes čtyřicet komunit po celém světě, jejichž akce mají přilákat pozornost k urgentní potřebě odpovědět na klimatickou krizi.

Někteří aktivisté zacílili na politiky nebo finanční instituce vydělávající z projektů špinavé energie, zatímco jiní pochodují v odpovědi na škody napáchané hurikánem Sandy, čímž spojili extrémní počasí s extrémními metodami těžby. Předchozí den se shromáždilo více než tři tisíce lidí před Bílým Domem ve Washingtonu DC a dožadovali se, ať prezident Obama zamítne povolení na severní část ropovodu Keystone XL společnosti TransCanada. Další akce jsou plánované na dnešek a další dny v týdnu.

Tar Sands Blockade je koalice majitelů pozemků z Texasu a Oklahomi spolu s aktivisty za klimatickou spravedlnost užívající nenásilné a udržitelné občanské neposlušnosti k zastavení výstavby ropovodu pro ropné písky Keystone XL společnosti TransCanada.

„Od ulic New Yorku zničených hurikánem Sandy až po tento borovicový les ve východním Texasu vzdorují místní komunity nebezpečím korporací, jako je TransCanada. Tyto solidární akce jsou součástí rašícího hnutí obyčejných kamarádů setkávajících se ve svých sousedstvích, školách a komunitních centrech, aby upozornily na spojení mezi extrémními metodami těžby, jako je dobývání ropných písků a extrémními projevy počasí, jako jsou sucha devastující farmáře a rančery po celém Texasu a středozápadě. Dnes jsme pochodovali, abychom vybudovali budoucnost, kde budou všichni lidé a planeta zdraví a prosperující,“ řekl Kim Huynh, mluvčí Tar Sands Blockade.

Průběh akčního dne:

8:15 Policie přijíždí na místo stromové blokády na řece Angelina.

8:40 Policie hrozí odříznutím podpůrného vybavení lidí blokujících na stromech. Šerifové z Cherokee County byli natočeni, jak několikrát hrozili odříznutím podpůrného vybavení lidí na stromech, což by mohlo být potenciálně osudné pro Lizzy a další blokádníky okupující stromové posedy.

9:10 Veškerá výstavba byla zastavena, dělníci kompletně opustili místo. Dělníci zamýšlející pokračovat na výstavbě ropovodu Keystone XL se kompletně vzdali všech dnešních pracovních plánů na místě, kam jsme se připoutali, a opustili místo. Skupina blokádníků tam zůstane přítomna, zatímco jsou poslány posily na novou stromovou blokádu podpořit Lizzy a další blokádníky, jejichž životy jsou ohroženy policií.

9:30 Dělníci TransCanada se vrátili k místu blokády s policií. Dělníci TransCanada chtějí po policii odstranit blokádníky. Policie volá pro posily a vytahuje plastová pouta.

9:40 Jedna osoba zadržena na místě připoutání. Policie zadržela jednu osobu podporující blokádníky, kteří se ráno připoutali k těžké technice. Osoba byla spoutána policií. Vyslechli blokádníky, proč se k akci rozhodli.

10:15 Policie použila pepřový sprej na dva připoutané lidi, jedna osoba na zemi okolo stromové blokády zatčena. Policie nastříkala pepřový sprej na kůži dvou lidí připoutaných k těžké technice na trase ropovodu Keystone XL, přičemž vše sledovali podporovatelé a lokální média ze silnice. Blokádníci, kteří byli postříkáni, odpověděli tichým zpěvem a jsou v dobré náladě. Mezitím byla na stromové blokádě jedna osoba na zemi zatčena za vstup na cizí pozemek.

10:40 Začaly solidární akce v Minneapolis a San Francisku. Spuštěním transparentu v Minneapolis začaly solidární akce. V San Francisku ve finanční čtvrti se shromáždili demonstranti před budovou kanadského konzulátu. Požadovali, aby Kanada stáhla svou podporu pro ropovod Keystone XL. Sílící shromáždění pokračovalo tlakem na současně zvolené americké politiky, zodpovědné americkým lidem tím, aby bojovali proti klimatickým změnám.

10:55 Druhý podporovatel zatčen na místě blokády. Další osoba podporující lidi připoutané k těžké technice byla zatčena důstojníky z oddělení šerifa z Cherokee County, zatímco jiní šerifové spoutali volné ruce připoutaných lidí. Policie se snaží naložit s poutacími boxy, ale zdá se být nejistá v tom, jak blokádníky z místa odstranit.

11:10 Solidární akce v Palm Beach (Florida) končí zatýkáním před Deutseche Bank. Solidární akce v Palm Beach na Floridě zacílená na Deutsche Bank, hlavního zdroje financí ropovodu Keystone XL, vyústila k zatýkání mnoha protestujících. Protestující požadovali, aby Deutsche Bank „odmítla podporovat jakékoliv další investice ve Velké Ropě a začala u konstrukce ropovodu Keystone XL.“

11:15 Dva blokádníci vydolováni z připoutání, dva další se drží navzdory policejní brutalitě. Policie vydolovala dva blokádníky, které postříkala pepřovým sprejem. Oba dva měli uzavřené oči z otoků, způsobených pepřovým sprejem. Po odstranění z jejich poutacího zařízení šli blokádníci ochable a byli odvlečeni policií. Celkový počet zatčených na blokádách je celkem pět. Prosím podpořte je štědrým darem, abyste je rychle dostali z vězení a podpořili jejich zákonnou obhajobu.

11:25 Policie postříkala pepřovým sprejem zbývající dva blokádníky. Policie postříkala pepřovým sprejem zbývající dva blokádníky připoutané k těžké technice a pokračovala v týrání dvou blokádníků, kteří byli již zatčeni. Jeden blokádník viděl, jak jsou vlečeni, zdálo se mu, že trpí extrémní bolestí a byli taženi bezvládně za ramena tváří dolu. Strčili je do policejního auta, přičemž jim odmítli vyčistit pepřový sprej z očí nebo jim poskytnout vodu.

11:40 Zbývající blokádníci vydolováni po postříkání pepřovým sprejem. Všichni čtyři blokádníci, kteří byli připoutaní k těžké technice, jsou nyní zatčení poté, co byli postříkáni pepřovým sprejem a týráni šerify z Cherokee County. Celkový počet zatčených se zvýšil na sedm.

11:55 Šerifové třesou s lany stromových posedů, blokádníci odmítají slézt. Šerifové třásli podpůrným vybavením jednoho stromového posedu, i když byli opakovaně informováni, že lana jsou životně důležitou podporou a nesmí se s nimi manipulovat. Lizzy a ostatní blokádníci odmítají slézt, přestože jsou jejich životy policií ohroženy. V reakci na to šerifové vyklidili podporovatele od stromových posedů.

12:45 TransCanada: „Běžné divadélko živící drama“. Tuto krásnou ukázku nenásilného odporu označuje McKenna, Long, and Aldridge, hlavní PR firma pracující pro TransCanada jako „běžné divadélko živící drama.“ Ostrý kontrast mezi taktikou našeho hnutí a taktikou mocných nemůže být více zřetelná, když srovnáme, jak při akci pokračovalo týrání a zatýkání šerify z Cherokee County.

13:10 Pozemní podpora blokuje vysokozdvižné plošiny, aby ochránila lidi na stromech, policie bezohledně oplácí slzným plynem a zatýkáním. Šerifové z Cherokee County přivezli vysokozdvižný vozík, aby se pokusili odstranit tři stromové blokádníky. V reakci na to si několik desítek pozemních podporovatelů stouplo před vůz s vysokozdvižným vozíkem a pokusili se ho zastavit. Řidič vozu odmítl zastavit, dokud nezasáhl jednoho z podporovatelů a téměř ho táhl pod vozem. Ve snaze rozptýlit dav, začala policie stříkat pepřový sprej po lidech, mezi kterými byla také 75letá žena se zdravotními problémy. Příslušník policie, který po lidech stříkal, odmítá svou identifikaci. Dva další pozemní podporovatelé jsou zatčeni, čímž roste počet zatčených na devět. Přispějte na podporu těchto statečných blokádníků, kteří se postavili za svou komunitu, při které čelí brutální policejní represi.

14:00 Solidarita proti Keyston XL od pobřeží Atlantiku až k pobřeží Pacifiku. V Burlingtonu, Vermontu a Fairfax (Kalifornie) vyvěsili aktivisté transparenty informující o roli Keystone XL v pokračující klimatické krizi. „Jak se komunity zotavují po superbouři Sandy, mělo by být zřejmé, že expanze infrastruktury fosilních paliv je neakceptovatelná,“ řekla Sara Mehalisk z Rising Tide Vermont. „Projekty, jako jsou ropovod pro ropné písky Keystone XL společnosti Transcanada, plán Vermont Gas čerpat plyn pod jezerem Champlain nebo plán společnosti ExxonMobil na nový ropovod pro ropné písky v Nové Anglii, útočí na naše právo žít na obyvatelné planetě.

Zbytek on-line reportu naleznete na Facebooku nebo Twitteru hnutí Tar Sands Blockade.

Tar Sand Blockade

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.

0 Responses to Blokáda zastavila konstrukci ropovodu Keystone XL

  1. Pingback: Shromáždění na podporu Idle No More | GreenAction