Olomoučané se vyjádřili k „mrakodrapu po mnichovsku

Informace-ke-vcerejsimu-obcanskemu-protestu-150x150Dlouho očekávané představení třetí olomoucké výškové budovy proběhlo v úterý 11. prosince v pečlivém utajení před veřejností. Vernisáž vizualizace návrhu v budově Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého se dočkala nevítané návštěvy občanů, kteří se o akci dozvěděli na poslední chvíli. Několik obyvatel Olomouce se rozhodlo na této akci vyjádřit svůj názor s pickety v ruce, které upozorňovaly na ilegální praktiky a neudržitelnost stávajícího městského rozvoje.

Třetí výšková budova v rovinaté Olomouci by mohla stát v blízkosti historického centra v areálu rozestavěného obchodního centra Šantovka, za kterou stojí kontroverzní podnikatel Richard Morávek. Celou stavbu nové čtvrti Šantovka provázejí mnohé nekalé praktiky,  jako zničení biokoridoru podél řeky Moravy, ilegální vykácení stromů, zásahy do lokalit chráněných druhů. Zástupce developera, Luděk Schmidt dokonce prohlásil, že na místě stavby v minulosti nikdy žádný biokoridor neviděl a že právě díky nové výstavbě má nový biokoridor vzniknout, odvolával se přitom na vizualizace projektu. Kromě environmentální kontroverze vytvořil projekt Šantovka také další problém, kterým je stavba nevýhodné trasy tramvajové tratě. Za navrhované vedení tramvajové tratě skrze obchodní centrum a
nikoliv levnější trasou, která by obsloužila více obyvatel, zaplatí navíc každý Olomoučan v průměru 1500 Kč.

Úterní akce se účastnil architekt Robert Bishop z londýnského ateliéru Benoy, olomoucký primátor Martin Novotný, nechvalně známý „kmotr“ Richard Morávek, další olomoučtí potentátové a několik lidí z odborné olomoucké veřejnosti. Utajení vernisáže neumožnilo dostatek času pro širší mobilizaci na akci „Řekni svůj názor na Kšuntovku“, proto byla přítomnost nesouhlasící veřejnosti pouze minimální. I přesto se odvážlivcům povedlo investorům a primátorovi připravit několik horkých chvil a prakticky zvrátili celý průběh akce. Zatímco projektanti třetího mrakodrapu dlouhodobě názor olomoucké veřejnosti ignorují, museli namísto pochvalného plácání se po ramenou věnovat podstatnou část programu kritickým názorům.

Během akce zazněla řada konstruktivně-kritických dotazů z řad přítomné odborné architektonické veřejnosti a ze strany místního sdružení Za krásnou Olomouc. Z tváře pana architekta Bishopa šlo vyčíst, že nevěděl o všech okolnostech realizace jím navrhované stavby a nakonec mu bylo znemožněno se vyjádřit k dotazům publika. Ještě před pár měsíci během veřejné debaty sliboval primátor Novotný, že další výškové budovy v Olomouci nebudou, ovšem v průběhu současné vernisáži dal stejný primátor jasně najevo, že tato stavba dostane od města zelenou dříve, než začne platit nový územní plán města, který stavbu výškových budov v blízkosti historického centra zakazuje.

Snaha investora vyloučit jakoukoliv veřejnou debatu byla zcela zřetelná. Z tiskové konference představení mrakodrapu, která vernisáži předcházela, byli vykázáni členové sdružení Za krásnou Olomouc, pravděpodobně ve snaze jim zabránit klást kontroverzní otázky přímo před přítomnými novináři. Názor veřejnosti alespoň částečně pronikl do regionálního zpravodajství České Televize (14tá minuta), která se také jako jediné médium zúčastnila následné vernisáže. Rozhodovat o podobě Olomouce bez Olomoučanů může připomínat nechvalně proslulé historické momenty a do budoucna nelze vyloučit, že nechají-li občané rozhodovat mocné stylem “o nás bez nás”, nemusí tento nebezpečný trend skončit jen u dalšího mrakodrapu v „Perle Hané“.

Pod pozvánkou na akci „Řekni svůj názor na Kšuntovku“ byla podepsána anonymní skupina „Rodina“, která se před čtrnácti dny účastnila padesátihlavého smutečního obřadu za stromy ilegálně pokácené investorem Šantovky. Skupina si podle svého vyjádření nenechá do budoucna ujít žádnou příležitost dát najevo svůj nesouhlas se Šantovkou a mrakodrapem.

Informace-ke-vcerejsimu-obcanskemu-protestu-300x225 Informace-ke-vcerejsimu-obcanskemu-protestu21-300x225 Informace-ke-vcerejsimu-obcanskemu-protestu11-300x225

This entry was posted in Reporty and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

0 Responses to Olomoučané se vyjádřili k „mrakodrapu po mnichovsku

  1. Pingback: Boj o mrakodrap pokračuje | GreenAction