Zprávy z Jižního ledového oceánu – Operace Nulová tolerance

sea-shepherd-150x15031. ledna vplula japonská loď Shonan Maru č. 2, s ozbrojenou japonskou pobřežní stráží na palubě, do australských vod okolo ostrova Macquarie (ostrov leží v jihozápadní částí Tichého oceánu, asi v polovině vzdálenosti mezi Austrálií a Antarktidou, politicky je součástí australského státu Tasmánie). Shonan Maru č. 2 je bojovým psem japonské velrybářské flotily, její přítomnost v Jižním oceánu má jediný účel – udržet Sea Shepherds daleko od lovících velrybářů a hlavně jejich zpracovatelské lodi Nishin Maru). Předchází jí pověst nepředvídatelné a agresivní lodi – při jedné z minulých kampaní potopila Shonan Maru č. 2 loď Sea Shepherd Ady Gil.

Lodě japonských velrybářů mají oficiální zákaz vstupu do australských vod, ten porušil kapitán Shonan Maru č. 2, když sledoval loď Sea Shepherd Bob Barker. Není to ale poprvé, velrybáři jednají v rozporu se zákonem, který jim od roku 2008 zakazuje zabíjet velryby v australských teritoriálních vodách – navzdory tomuto faktu oznámil Institut pro cetaceánský výzkům, který zaštiťuje japonskou velrybářskou flotilu užívající nálepky vědeckého výzkumu k zakrytí komerčního lovu, že v sezóně 2012/2013 hodlá ulovit 1000 plejtváků jižních a 50 velmi ohrožených plejtváků myšoků.

Bob Barker nastavil kurz k ostrovu Macquarie právě proto, aby se Shonan Maru zbavil, což se mu dnes – 1.2.2013 nakonec, díky tomu, že vstup ozbrojené japonské lodi do svých vod začala řešit oficiální místa, podařilo a jejich pronásledovatel se nepřiblížil více než 15 mil k ostrovu a Bob Barker tak mohl odplout z dosahu jejich radaru.

Aktuálně vypadá tedy situace v Antarktické velrybí rezervaci tak, že Bob Barker je nyní volný a může se vydat za svým ultimátním cílem, kterým je Nishin Maru – obrovská loď, která zpracovává velrybí maso, které k ní dopraví harpunářské lodě. Nejúčinnější taktikou proti zabijákům velryb je právě zablokování přístupu k této lodi, velrybáři pak nemohou lovit, protože velrybí maso se velmi rychle kazí, takže se musí co nejdříve zpracovat.

Sea Shepherd mají v Jižním oceánu tento rok celkem 4 lodě, kromě Boba Barkera je to ještě Steve Irwin, Brigitte Bardott a nová Sam Simon. Steve Irwin má za svou zádí harpunářskou loď Yushin Maru č. 1. Brigitte Bardott stíhá harpunáře na Yushin Maru č. 3, přibližně 300 mil na jihu. Velrybáři mají k dispozici 3 harpunářské lodě, takže volná je už jen jedna a to Yushin Maru č. 2, která zůstává s Nishin Maru – obě tyto lodě jsou ale na míle daleko od svých lovišť a plují dále na sever ve snaze uplout lodím Sea Shepherd. Jelikož jsou stále na útěku, tak nemohou lovit, což je skvělá zpráva. Těmto dvěma lodím je v patách Sam Simon, který k jejich nalezení používá bezpilotní letadla, 29. ledna jim byl již na dohled, ale bohužel je ztratil v mlze.

Tahle devátá kampaň Sea Shepherd v Jižním ledovém oceánu je na nejlepší cestě ke splnění svého cíle a tím je ani jedna zavražděná velryba tento rok. Doufám, že to nezakřiknu, ale vzhledem k tomu, že obyčejně vrcholí lovecká sezóna velrybářů právě v lednu, tak se to snad tento rok podaří. Bylo by to velké vítězství pro velryby a obrovská rána pro flotilu vrahů, kteří jsou na tom, byť masivně podporování japonskou vládou, ekonomicky čím dál hůř, právě díky přímé akci v antarktických vodách.

This entry was posted in Novinky and tagged . Bookmark the permalink.