Korporace Woodside pokračuje ve svém útoku proti nejstarší kultuře planety a útočišti keporkaků

KimberleyMiniimbi1-150x150Premiér Západní Austrálie Colin Barnett dal svolení společnosti Woodside Petroleum k provedení zkušebních vrtů a dalšímu ničení písečných dun jižně od oblasti, jež tradiční obyvatelé Austrálie nazývají Walmadan a přibližně 60 kilometrů severně od města Broome na pobřeží Kimberley. Barnett aktivně blokuje všechny alternativní návrhy týkající se stavby velké plynové rafinerie blízko unikátního a téměř nedotčeného pobřeží Kimberley.

Mluvčí kmene Goolarabooloo Philip a Joshep Roe řekli, že jim toto rozhodnutí nebylo oznámeno, ale že se o něm dozvěděli až z médií. „Proč jsme se tak zásadní informaci, jakou je fakt, že Woodside dostali povolení k zničení naší země a kultury dozvěděli až z rádia? To není správné. Všechny naše argumenty byly jasné a všechny je ignorovali.“

Bob Brown, který má na starosti kampaň Sea Shepherd Kimberley Miinimbi prohlásil,“Byl jsem na těchto písečných dunách mnohokrát společně se členy aboriginské komunity Goolarabooloo, kteří se postavili nejen proti stavbě rafinérie blízko pobřeží Kimberley, ale deklarovali také fakt, že budou fyzicky bránit pokusům o stavbu také zde, na pobřeží. Toto pobřeží není s původním lidem Austrálie spojeno jen jejich historií a poznatky, které uchovávají v písních, tzv. Songlines, je to jedno z mála míst, kde Aboriginci ještě žijí volně, ve spojení se svou zemí a nachází se zde mnoho aboriginských pohřebišť, míst, kde vyrábějí nářadí atd. Některá z těchto míst mohou být narušena navrhovanými průzkumnými pracemi a zcela zničena, pokud se zde společnosti Woodside Petroleum podaří postavit obří továrnu s gigantickým přístavem.

Roku 2011 požádali Woodside vládu Západní Austrálie, aby zrušila písemné oznámení o existenci důležitých aboriginských míst v oblasti, do které má zasáhnout stavba plánované rafinérie. Jakékoliv narušení těchto míst, které jsou významnou součástí cyklu aboriginských písní, by totiž mohlo vést ke stíhání narušitelů dle zákona o domorodém dědictví a zastavit tak stavbu, což si samozřejmě Woodside nepřejí. Mluvčí vlády potvrdil, že Barnett uposlechl přání korporace a toto písemné oznámení skutečně stáhnul.

Nejvyšší soud Západní Austrálie zrušil druhý pokus vlády o vyvlastnění a získání pozemků na pobřeží Kimberley pro stavbu rafinérie a další přidružené infrastruktury. Nicméně vláda pokračuje v ignorování nejen tohoto nařízení, ale hlavně požadavků Aboriginců. Přípravné práce na stavbu stále pokračují a to i bez povolení!

Masivní rafinérie, kterou chtějí Woodside Petroleum a Barnettova vláda Západní Austrálie postavit na místě zvaném James Price Point, severně od města Broome, má být největší plynovou rafinérií světa a má být umístěna přímo v místě, kam populace keporkaků připlouvají rodit a vychovávat mláďata! Kromě této populace keporkaků je v ohrožení také kultura lidí, jež sahá až 40 tisíc let do minulosti.

Hudebník John Butler, který se angažuje v boji na obranu Kimberley k tomu poznamenává:“ Pokud by někdo chtěl přijít a vybagrovat hroby vašich rodičů a prarodičů, udělali byste vše, co je ve vašich silách, abyste to zastavili! Činnost Woodside jasně dokazuje, že žádné místo pro ně není svaté a ospravedlní si zničení jakékoliv kultury jen proto, aby učinili své akcionáře šťastnými.“

Vyjádřil se i Paul Watson, zakladatel Sea Shepherd:“Tísíce let uplynulo od dob, kdy na plážích stáli První lidé Austrálie a poslouchali zpěv velryb. Poslouchali a pochopili přirozené ekologické zákony rozmanitosti a vzájemné závislosti. Colin Barnett musí pochopit, že skutečné poklady Země se nachází v jejich lidech, jejich velrybách, divoké zvěři, potocích, lesích a pouštích. Jak by reagovali katolíci, kdyby před dveřmi baziliky Sv. Petra stál buldozér? Co by řekli muslimové, kdy by jim chtěli hodit Černý kámen do drtičky? Co by udělali Židé, kdyby jim chtěli zničit Zeď nářků? Reagovali by stejným způsobem jako Aboriginci reagují nyní, s hněvem a rozhořčením. Nikoho ale nenapadne rozvrtat zemi kvůli ropě v Mekce, zřídit skládku jaderného odpadu ve Vatikánu, nebo udělat štěrk ze Zdi nářků. Mám jednoduché poselství pro Colina Burnetta – Měj úctu k vašim předkům vole! Už nějakou úctu k zemi!“

Philip Roe ukázal na hroby svých předků a řekl, že raději zemře, než aby vzdal boj za záchranu své země, její flóry a fauny.

Jak můžete pomoci zachránit Kimberley:

1, Podepiště a sdílejte petici Theresy Roe z lidu Goolarabooloo, „V těchto dunách jsou pohřbeni naší předkové, nikdo by nevykopával hroby bílých lidí, tak proč to chtějí dělat nám?“

2, Pokud byste chtěli pomoci přímo, například zasponzorováním jídla, paliva a dalších základních věcí pro protestní kemp ve Walmadanu, můžete zakoupit dárkové poukazy a poslat je poštou přímo do tábora ve Walmadanu, c / – PO BOX 7308, Broome, WA, 6725.

3, Napište Tonymu Burkemu, ministru životního prostředí, který má moc tohle zastavit. Napište mu, že stojíte proti destrukci domorodé kultury a domova velryb. Pošlete mu to na adresu:

Parliament Office, PO Box 6022, 
House of Representatives, 
Parliament House, 
Canberra ACT 2600

Telephone: (02) 6277 7640

Fax: (02) 6273 6101

Email: Tony.Burke.MP@aph.gov.au

This entry was posted in Novinky and tagged , , , . Bookmark the permalink.