Navzdory vládní represi proběhly v Číně protesty proti chemickému průmyslu

chinachemprotest2-150x150Stovky lidí protestovaly v sobotu 4. května proti plánovanému chemickému podniku v jihozápadní Číně, zatímco obyvatelé v dalším městě obviňují úřady z obstrukcí podobného protestu. Oficiální čínské zpravodajství Xinhua oznámilo, že více než dvě stě demonstrantů se shromáždilo ve městě Kchun-ming (jihozápadní Čína) na protest proti plánované továrně, která by měla produkovat paraxylen (PX), toxická chemikálie používaná k výrobě textilu.

Čínské zpravodajství dále hlásilo, že asi 1000 lidí označovaných za „přihlížející“ obklopilo protestující, z nichž někteří měli zamaskované obličeje a drželi transparenty. Policie „odrazovala“ protestující od zobrazování transparentů. Policie podle místních obyvatel také zatarasila ulice Čcheng-tu (hlavní město provincie S’-čchuan na jihozápadě Číny), když místní lidé plánovali demonstrovat proti jinému chemickému podniku.

„Bylo mnoho policistů před vládní budovou, ve veřejném prostoru a na důležitých křižovatkách ve městě,“ řekl místní obyvatel Liu, dodávající, že na protest zvaly letáky kolující v posledních několika dnech po městě. „Letáky udávaly, že chemická továrna má velký dopad na lidské zdraví,“ řekl a nechtěl udat celé jméno ze strachu z vládních represí. Vláda odpověděla oznámením, aby lidé nedemonstrovali.

Fotografie posílané po internetu ukazovaly řady policistů v ulicích měst. Místní policie v sobotu ráno oznámila, že prováděla cvičení na ochranu před důsledky zemětřesení, což odmítly tisíce uživatelů internetu. „Je to o prevenci před protestem,“ napsal v reakci na policejní oznámení jeden z uživatelů populární sociální sítě Sina Weibo. „Je to nejostudnější lež v historii Čcheng-tu.“ dodal další. Místní lidé na internetu tvrdí, že se nakonec žádný protest neodehrál. Čcheng-tu bylo minulý měsíc otřeseno zemětřesením, které zasáhalo 160 km vzdálený region Lushan a zabilo asi 200 lidí. Školy a univerzity ve městě byly požádány o speciální výuku v sobotu, zřejmě aby zabránili lidem protestovat.

Čína v posledních několika letech zaznamenala mnoho demonstrací proti navrhovaným chemickým fabrikám. Analytikové mluví o vzrůstajícím trendu environmentálně motivovaných NYMBI („ne na mém dvorku“) protestech v Číně. Místní úřady v pobřežním městě Sia-men ukončili plány na paraxylenovou továrnu po protestu tisíců lidí v roce 2007. Ohromný protest v severovýchodním městě Ta-lien v roce 2011 pobídl autority k oznámení ústupu od podobného záměru. Východočínské město Ning-po oznámilo minulý rok stažení plánu na paraxylenovou továrnu po demonstraci dvou stovek lidí, zatímco násilný protest v městě Shifang donutil úřady odložit návrh na kovovýrobu.

Vyhledávání výrazu „Chengdu PX“ (Čcheng-tu PX) bylo v sobotu na Sina Weibo zablokováno a příspěvky o protestu v Kchun-mingu byly smazány on-line cenzory.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.