Jediný den po demonstraci ukončila Čína plán na fabriku na zpracování uranu

cina-150x150Lokální vláda z provincie Kuang-tung náhle ukončila plán postavit největší zařízení na zpracování uranu v sobotu (13. 7.) jeden den poté, kdy stovky protestujících zaplavily ulice a požadovaly zrušení připravovaného projektu na jihu Číny. Plánovaný dvěstětřiceti hektarový komplex uprostřed průmyslové oblasti v deltě Perlové řeky v provincii Kuang-tung vyvolal znepokojení také v sousedním Hong Kongu a Macau.

Státní Čínská národní jaderná korporace (China National Nuclear Corporation) a Čínská kuang-tungská jaderná korporace (China Guangdong Nuclear Power Corp, CGNPC) plánovaly postavit projekt v hodnotě 37 miliard jüanů (120 miliard korun). Vedení žádné z firem se zatím nevyjádřilo. Pekingský jaderný expert tvrdí, že byl překvapen rozhodnutím místní vlády, protože projekt, který mohl ročně produkovat 1000 tun uranového paliva, byl lokální vládou dychtivě prosazován.

Překvapivý obrat projekt ukončit přišel den poté, kdy v pátek pochodovaly stovky lidí městem Ťiang-men (100 km od Hong Kongu) a požadovaly po úřadech prodloužení veřejných konzultací o deset dní. Během protestu svolanému skrze sociální sítě se nesly transparenty s nápisy jako „Ano dětem, ne jádru!“ a „Vzdoruj jádru nebo zemřeš!“ Místní obyvatelé plánovali další protest na neděli.

Čínské úřady začínají být čím dál více citlivé k lokálním protestům v environmentálních kauzách. Již bylo ukončeno, odloženo nebo přemístěno několik velkých petrochemických a hutních záměrů. Plánované zařízení na přepracování a obohacení uranu bylo určeno pro dodávky paliva pro plánovanou zvyšující se kapacitu produkce jaderné energie.

Čína dnes produkuje 800 tun uranového paliva v zařízeních na jihu v provincii S’-čchuan a na severu ve Vnitřním Mongolsku. Čínské zdroje uranu pocházejí jak z domácích zdrojů, tak z dovozu z Kazachstánu, Kanady a Austrálie. Kuang-tung je jednou z největších jaderných oblastí v zemi, kde již běží pět jaderných reaktorů a je stavěno dalších dvanáct, které zahrnují technologie ze společností, jako jsou French Areva a Westinghouse (ten je zase součástí Toshiba Corp).

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , . Bookmark the permalink.