Brazilští domorodci blokují železniční spojení dopravující železnou rudu

brazil-block-railway-11-150x150Brazilští domorodci blokovali na protest za lepší veřejné služby jedno z nejdůležitějších železničních spojení v zemi, které je vlastněné těžební společností Vale. Spojuje celosvětově největší důl na železnou rudu Carajas s přístavem na severním pobřeží nedaleko Sao Luis. Tato železnice každoročně přepraví více než 100 milionů tun horniny. Tento týden je to již podruhé, kdy jsou zastaveny vlaky protestujícími domorodci z okolních vesnic.

Protestující lidé z několika kmenů na železnici v regionu Alto Alegre de Pindare zapálili dřevo a požadují lepší dopravu, vzdělání, zdraví a bezpečí. Minulý týden blokovali železnici po dobu dvou dní. Podobně na začátku tohoto týden zastavili během dalšího protestu vlaky obyvatelé jiné vesnice nedaleko Sao Luis ve státě Maranhao.

Chtějí, aby Vale jednalo v jejich zájmu při vyjednávání s vládou. Osobní vlak, který přepraví mezi městy Sao Luis a Parauapebas ve státě Para okolo 1500 pasažérů denně, neobnovil kvůli protestu svůj běžný provoz od minulého týdne. Přestože Vale má soudní oprávnění kdykoliv protestující vyklidit, druhá největší těžební společnost ve svém prohlášení tvrdí, že díky jejich volbě nebyla použita síla.

Protesty nastaly asi měsíc poté, kdy několik tisíc Brazilců demonstrovalo v ulicích největších měst v zemi během vlny protestů proti špatným veřejným službám, korupci a nákladům na World Cup 2014. Společnost Vale čelila v minulosti v regionu několika protestům ze strany domorodých obyvatel, naposledy kvůli jejich plánům rozšířit 892 km dlouhé železniční vedení.

Navzdory soudním žalobám a nelítostné kritice je práce na druhé koleji železnice vedoucí k pobřeží v plném proudu. Jinde v Amazonii jsou běžné jiné křivdy, jako je ilegální těžba dřeva, těžební konflikty a zabírání půdy. Například obří projekt vodní elektrárny Belo Monte je ohniskem mnoha protestů a nepokojů. Opozice proti záměru tvrdí, že kontroverzní projekt způsobí nevratné sociální, kulturní a ekologické škody. Přesto zatím všechny demonstrace a soudní žaloby selhaly.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.