Malým dětem bylo navždy zakázáno mluvit o těžbě břidličného plynu

silenc_by_agrowalker-d4fqzuz-150x150Fracking neboli těžba břidličného plynu se ve Spojených státech stala masivním způsobem získávání zemního plynu, což mimo jiné ovlivnilo jeho ceny. Nicméně tento způsob těžby má destruktivní dopady na životní prostředí a zdraví obyvatel v těžebních oblastech. Proto se těžební průmysl snaží masivně umlčovat postižené obyvatele. Jeden z mnoha extrémních případů se odehrál v státě Pennsylvánie, kde se nachází jedna z největších těžebních oblastí Marcellus Shale.

Pennsylvánský soud rozhodl, že dvě malé děti budou muset doživotně mlčet o frackingu, jinak bude jejich rodičům odebráno odškodné ve výši 750 000 dolarů. Jde o dohodu mezi Chrisem a Stephanií  Hallowichovými a firmou Range Resources Ltd., podnikem, který provádí plynové vrty. V pondělí (5. srpna) toto rozhodnutí vyvolalo nevoli mezi americkými ekologickými aktivisty a obhájci svobody projevu.

K dohodě došlo už v roce 2011, ale byla prozrazena teprve minulý týden. V jejím rámci bylo zakázáno dětem Hallowichových, aby se nikdy nezmiňovali o frackingu či o praktikách v dobývacím území Marcellus Shale. Před touto smlouvou obvinila rodina Hallowichových těžební společnosti, že zničily jejich farmu v Mount Pleasant v Pennsylvanii a ohrozili zdraví jejich dětí. Umlčovací klauzule, týkající se dospělých, jsou běžnou součástí dohod uzavíraných mezi těžebními společnostmi a obyvateli, kteří jsou postiženi těžební činností. Avšak  požadavkem těžební společnosti, aby byly soudním příkazem umlčeny také děti Hallowichových, byl šokován také soudce.

Umlčovací příkaz pro celou rodinu Hallowichových byl podmínkou pro vydání odškodného. Rodiče sdělili soudu, že s tím souhlasili, protože se potřebovali odstěhovat do nového domova, mimo těžební území, a přestěhovat své děti do bezpečného prostředí. Ale matka dětí Stephanie Hallowichová byla znepokojena: „Mám starost, protože jsou to nezletilé děti. Nejsem si jista, zda zákazu skutečně rozumějí. Víme, že jsme všichni přislíbili, že budeme mlčet, ale neodebírá to práva našim nezletilým dětem? Vždyť mé dceři teprve teď je sedm a mému synovi je deset.” Právník rodiny Hallowichových soudu sdělil, že během své třicetileté praxe nikdy nezažil, aby někdo nutil mlčet děti.

Aktivisté poukazují na to, že umlčovací klauzule umožňují plynařskému průmyslu vyhýbat se přísnějším ekologickým a zdravotním kontrolám, protože utajují informace o kontaminaci vody a o zdravotních problémech, které vznikají dobýváním zemního plynu. Více o tomto případu zde.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , , . Bookmark the permalink.