Filipínští farmáři zničili úrodu geneticky modifikované zlaté rýže

GMO-protester-via-Shutterstock-615x345-150x150Skupina aktivistických farmářů na Filipínách zaútočila na vládní výzkumné zařízení a zničila plochu o velikosti deseti fotbalových hřišť, která byla oseta geneticky modifikovanou rýží. Farmáři tvrdí, že při konzumaci GM potravin není zajištěna bezpečnost, a že skutečné řešení hladu ve světě nejsou vylepšené rostliny, ale redukce světové chudoby.

„Zlatá rýže je jed,“ tvrdí Willy Marbella. Marbella je farmářka a zástupce tajemníka skupiny aktivistů známých jako KMP (Kilusang Magbubukid ng Pilipinas) neboli Rolnické hnutí Filipín. Farmáři napadli pole ve výzkumném zařízení ve městě Pili (provincie Camarines Sur na ostrově Luzon), protože jejich vlastní úroda může být také opylena a tudíž kontaminována GM plodinami, jako se to mohlo stát ve Spojených státech, kde byl v Oregonu nalezen kultivar pšenice odolný proti herbicidu firmy Monsanto a to u farmáře, který žádné GM plodiny nezasel. Po tomto objevu zastavily Jižní Korea a Japonsko dovoz americké pšenice.

Zlatá rýže je odrůda rýže, která byla modifikována, aby obsahovala beta karoten zdroj vitamínu A. Na jeho nedostatek zemřou celosvětově každý rok odhadem 2 milióny lidí. Průměrně okolo půl milionu dětí – především v rozvojovém světě – oslepne kvůli jeho nedostatku. Obhájci zlaté rýže tvrdí, že pokud by děti nahradily polovinu rýže zlatou rýží, získali by 60 % denní požadované dávky vitamínu A.

Aktivisté proti GMO tvrdí, že příliš mnoho studií na případný negativní dopad GMO provádějí přímo organizace, které v tomto průmyslu mají své hmotné zájmy. Také tvrdí, že zlatá rýže má být použita jako zdánlivě neškodný „chlapec z plakátu,“ který by prodal GMO důvěřivé veřejnosti.

Beau Baconguis z Greenpeace Jihovýchodní Asie řekl: „Myslím, že farmáři vědí, co sami chtějí. To, co chtějí, je bezpečné životní prostředí, kde mohou pěstovat svou úrodu bez strachu z kontaminace a následného bojkotu. Pokud je k propagování GM jídla používaná zlatá rýže, je to zahrávání si se životy lidí.“

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.