Stovky lidí protestovaly proti těžbě zlata v Kašperských Horách

DSCN6849-150x150Pět set lidí protestovalo v sobotu 24. srpna v Kašperských Horách na Šumavě proti možné těžbě zlata. Snaha těžařů provádět průzkum a následně těžit v okolí Kašperských Hor wolfram a zlato budí v lidech bouřlivé emoce. Pochod proti zlatu v Kašperských Horách svolala kašperskohorská radnice a sdružení Šumava nad zlato. Protestní akci podpořila sdružení Čechy nad zlato, Brdy nad zlato a další. „O průzkum území v současné době žádají dvě těžařské firmy,“ uvedla starostka Kašperských Hor Bohuslava Bernardová. „Protestní akcí jsme chtěli státu vyslat jasný signál, že máme obavy z nového horního zákona,“ dodala. V souvislosti s novelou zákona se mluví mimo jiné například o možném povolení těžby pomocí kyanidu.

Počet účastníků protestní akce významně rozšířili lidé z Rožmitálska, Hvožďanska a Březnicka, pro které sdružení Čechy nad zlato bezplatně vypravilo dva autobusy a zajistilo prohlídku hradu Kašperk i města s průvodcem. Při Pochodu proti zlatu byly také předány petiční archy, na nichž podepsaní občané Kašperskohorska, Hvožďanska, Rožmitálska, Mokrska a dalších obcí žádají Parlament ČR o zastavení aktivit vedoucích k povolení průzkumu a těžby zlata v České republice. Petici je možné se podepisovat i nadále. „Zanedlouho to bude rok od chvíle, kdy se po letech znovu začalo další kolo našeho úsilí za zastavení pokusů o průzkum a těžbu zlata. Když jsem se před rokem poprvé seznámila s tím, jak silná dokáže být těžařská lobby a jakou má oporu v různých úřednických a zájmových kruzích, myslela jsem, že naše malá podbrdská obec povede marný boj. Dnes už vím, že to marný boj není a nebude. A hlavně vím, že v tomto boji nejsme a nebudeme sami. Kašperské Hory, Petráškovu horu ani Mokrsko nedáme,“ řekla při svém vystoupení v Kašperských Horách starostka Hvožďan Markéta Balková.

Sdružení obcí, měst a dalších právnických osob Čechy nad zlato vzniklo v roce 1996 a bylo vytvořeno za účelem ochrany životního prostředí v oblastech ohrožených průzkumem ložisek a těžbou zlata. Hlavním úspěchem bylo ve spolupráci s dalšími subjekty prosazení zákazu kyanizace při loužení nerostů do tehdejší legislativy. Po několikaleté odmlce znovu aktivizovalo sdružení svoji činnost v únoru letošního roku. Chystaná velká novela takzvaného horního zákona může totiž zakázané získávání zlata znovu povolit.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.