Akční dny na německém klimatickém a Reclaim the Fields kempu

Gleise2-150x150Jak probíhají protestní akce proti špinavé uhelné společnosti RWE v okolí velkolomu Hambach?

Nová komunitní zahrada v napůl vyklizené vesnici

V pátek 30. srpna rozjeli aktivisté Reclaim the Fields zeleninovou zahradu ve vesnici Manheim. Pozemek je na nevyužívaném veřejném pozemku uprostřed vesnice Manheim a měl by proto náležet místní komunitě. Je plánováno, že Manheim bude odtěžen v roce 2020 kvůli rozšiřování povrchového uhelného dolu Hambach. Již polovina vesnice je opuštěna, protože jsou její obyvatelé přesídleni. Tato akce představuje pozitivní zásah sebe-organizujícího zemědělství a kontrastuje s destrukcí fosilního kapitalismu a povrchového uhelného dolu.

Okolo 300 klimatických aktivistů a aktivistů z Reclaim the Fields došlo z kempu do vesnice. Přinesli si rýče, květináče, samba kapelu a rovněž trampolínu. Začali kopat zeleninové záhony, pěstovat jahody, kapustu a maliny. Také začali stavět dřevěnou kůlnu a připravovat palačinky pro všechny. Nejprve policisté reagovali nervózně, ale pak pochopili, že vyklízet zeleninovou zahradu nedává moc velký smysl.

Ve stejnou chvíli byla otevřena hospoda na hlavním náměstí v Manheimu, kde měli domácí hranolky a nápoje. Mnoho vesničanů dorazilo na drink nebo něco k snědku a došlo na přátelské rozhovory.

Video zde

200 lidí zablokovalo nákladní vlak s uhlím

V sobotu 31. srpna proběhl v Manheimu v Rýnském uhelném revíru druhý den Akčních dní. Okolo 200 aktivistů okupovalo železniční vedení, které je hlavní cestou pro transport uhlí z povrchového dolu Hambach do velkých elektráren, které vypouští 100 milionů tun oxidu uhličitého ročně. Akce je solidární událostí s akcemi Klimacamp a Reclaim the Fields Camp, které se odehrávají od 23. srpna do 6. září 2013 v Rýnském uhelném revíru.

Aktivisté vyrazili na koleje okolo jedné hodiny. Minimálně do půl šesté byli stále na místě obklopeni policií. Dorazili hasiči, aby pokáceli stromy a vytvořili přístupovou cestu pro policii. Očekává se, že okupace bude vyklizena v následujících hodinách.

V minulých letech zde už podobné blokády proběhly. Pro uhelný komplex, který se nachází cca 40 km západně od Kolína nad Rýnem a je složen ze tří povrchových hnědouhelných dolů a čtyř uhelných elektráren, je doprava zranitelné místo. Aby byly elektrárny zásobeny uhlím, jezdí zde naložené vagóny každých 15 minut. Elektrárny mají skladovací kapacitu uhlí na pouhé dva dny.

Letos je zde mnohem více lidí, kteří tímto způsobem vyjadřují svůj legitimní protest. Jsou to lidé z velmi různého prostředí a koutů světa. „To jasně ukazuje, že klimatické změny dopadají na nás všechny, a že změna současného stavu vykořisťování a destrukce je možná pouze odhodlanými a společnými grassroots akcemi,“ řekl jeden z aktivistů. „Dopady spalování uhlí nejsou jen lokálním problémem kvůli následkům globálního oteplování, ale také kvůli dálkovému rozptylu prachových částic. V závislosti na počasí mohou prachové částice z elektráren společnosti RWE dopadnout kdekoliv v Evropě a mohou způsobovat vzrůst zdravotních problémů.“

„Akci odporu proti hnědouhelné těžbě někteří lidé odsuzují, protože je v rozporu se zákonem. Pokud existující zákony chrání průmysl, který ničí budoucnost této planety, pak je problémem zákon, nikoliv lidé, kteří ho porušují.“ Jedna z aktivistek takto vyjádřila, proč tam je, a proč si myslí, že je akce legitimní.

Fotky z akčních dní zde

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.