Českem prošly smuteční průvody za zvířata zabitá na jatkách

dsc2226_11-150x150Převzato z webu soucitne.cz.

Aktivisté za práva zvířat v Praze, v Brně i Českých Budějovicích uspořádali happening upozorňující na desítky miliard kusů dobytka usmrceného na jatkách. Akci pojali jako smuteční průvod za zvířata. Nad rakví a věncem se svíčkami a květinami upozornili na to, že dobytek cítí stejně jako domácí mazlíčci nebo jako lidé. Akci v Praze pořádalo občanské sdružení Otevři oči, v Brně Kolektiv pro zvířata a v Českých Budějovicích facebooková skupina Veganské pikniky Čb.

Praha: Na Václavské náměstí se v podvečer dostavilo asi 60 lidí v černém, někteří přivedli i své psy. “Milujeme kočky a psy, ostatní zvířata jsme odsunuli mimo svůj okruh soucitu,” uvedla organizátorka happeningu Tereza Vandrovcová. Hospodářská zvířata se podle ní berou jen jako komodita, připomněla také “otřesné podmínky velkochovů”.

Cestou na Staroměstské náměstí zástupkyně hnutí rozdávaly lidem smuteční parte 62 miliard zvířat. Právě tolik suchozemských obratlovců prý totiž bylo podle statistiky OSN za loňský rok usmrceno kvůli lidské potravě. Zájemci také obdrželi informační materiály o veganství, které znamená bojkot živočišného průmyslu.

Aktivistům přitom nevadí jen zabíjení zvířat na maso, formou letáků propagovali veganství, tedy odmítnutí veškerých živočišných produktů. Vandrovcová ČTK řekla, že i při produkci vajec slepice trpí v klecích, dojnicím jsou zase kvůli produkci mléka odebrána telata hned po porodu. Upozornila také na to, že i tato zvířata skončí na jatkách ve zlomku své přirozené délky života a kvůli metabolickému vyčerpání jsou na tom hůře, než masná plemena.

Brno: Kontrastně k Slavnostem vína na náměstí Svobody dnes působila padesátka černě oblečených aktivistů za práva zvířat a jejich příznivců. Ti se zde v pět hodin večer sešli, aby symbolickým pietním průvodem ulicemi centra Brna upozornili nejen na dnešní Světový den hospodářských zvířat, ale především na miliardy mrtvých krav, prasat, slepic, koní a dalších druhů. “Našim cílem bylo, aby se lidé zamysleli nad tím, odkud pochází jídlo na jejich talíři,” vysvětlila Jana Hrušková z KPZ.

Průvod prošel Panskou, Jánskou, Poštovskou a Českou ulicí a postupně se zastavil u tří řeznictví a uzenářství, u kterých položil smuteční věnec, svíčky a květiny. “Mně je zvířat taky líto, takže je chápu. Jsem ale člověk a ten je přece od přírody masožravec,” prohlásila pracovnice řeznictví na Poštovské. Někteří kolemjdoucí reagovali podobně, jiní ale akci vřele podpořili. “Nejím maso už více než pět let, takže mě těší, že tady taková iniciativa existuje,” řekl jeden z kolemjdoucích Pavel Mlčoch.

Podle Jany Hruškové jsou lidé schopni soucítit se svým domácím mazlíčkem, ale už rádi zapomínají, že za jejich obědem stojí smrt živého a cítícího tvora. “Dělat mezi druhy rozdíl je nelogické. Všechna zvířata cítí bolest i radost obdobně,” upozornila. KPZ proto formou happeningů a informačních akcí upozorňuje na práva zvířat už bezmála čtyři roky. Pod svou hlavičkou navíc pořádají festival Veganfest propagující veganské jídlo.

České Budejovice:

V Českých  Budějovicích  se  2.  10.  uskutečnilo  smuteční  shromáždění  u  příležitosti  Světového  dne hospodářských zvířat. Jihočeská metropole se tím poprvé připojila k Brnu a Praze, kde letos proběhl již  několikátý  ročník.  V 17  hodin  se  u  sochy  Adalberta  Lanny  sešla  dvacítka  smutečně  oděných aktivistů, aby uctili památku 62 miliard zvířat zabitých pro lidské účely. V půl šesté vyrazil smuteční průvod parkem Na Sadech a Krajinskou ulicí až na náměstí Přemysla Otakara II. Aktivisté poté obešli náměstí a průvod zakončili před Samsonovou kašnou, kde položili rakev, květiny a svíce.

Foto: Barbora Faitová, Kevin V. Ton, Kolektiv pro zvířata, Zdeněk Venclík

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , . Bookmark the permalink.