Občané Olomouce opět demonstrovali proti plánovanému mrakodrapu

sunto121-150x150Ve středu 18. prosince 2013 se konala Demonstrace proti Šantovka Tower.  Shromáždění bylo svoláno skupinou angažovaných občanů a bylo podpořeno asi 60 účastníky. Akce byla zahájena v 16h před budovou Krajského úřadu Olomouce.

Úvodního slova se chopil Mgr. Jan Kubeš, olomoucký aktivista, umělec a památkář. Ve svém proslovu se zaměřil na historii místa, kde nyní stojí NC Šantovka. Poukázal na nelegitimní propojení politiků se soukromými zájmy podnikatelů, které nejsou v souladu se zájmy občanů a rozvoje města Olomouce. Následoval proslov pana Petra Bajgara, člena České pirátské strany. Kritizoval porevoluční vývoj v české politice, kde politici opanovali veřejný prostor. Apeloval, že občané nesmí mlčet, když jsou prosazovány zájmy jednotlivců na úkor společnosti. Třetím řečníkem shromáždění byl Ing. Tomáš Pejpek, olomoucký architekt. Zmiňoval, že Olomoučané se málo zajímají o své město a vyzíval k větší angažovanosti ve věcech veřejných.

Zázemí demonstrantům poskytovalo Food not Bombs Olomouc, které jim rozlévalo horký čaj. Další nezávislou iniciativu, kterou mohli demonstranti podpořit, byla výzva olomouckému primátorovi, aby zastavil stavbu Šantovka Tower.

Kolem 17 hodiny se účastníci vydali na protestní průvod ulicemi Olomouce. Slogany jako „Prostor lidem, ne mrakodrapu,“ „Šantodrap už padá, Olomouc je ráda,“ „Stop korupci, panoráma ničí jen tupci,“ nebo peprnější „Morávkova erekce, protekce a korupce,“ se rozléhaly třídou Kosmonautů a ulicí 17. listopadu.

Demonstrace pokračovala před budovou obchodního centra Šantovka. Zde vystoupil se svým projevem Mgr. Martin Škabraha, Ph.D., člen ProAltu a Strany zelených, který upozorňoval na neobjektivní zpravodajství Radničních listů a přístup pana Morávka, bagateliuijícího protiargumenty odborníků. Zároveň pan Škabraha poděkoval aktivitám sdružení Za krásnou Olomouc v ochraně olomouckého panoramatu. Na závěr si účastníci společně zazpívali a poslechli si tvorbu angažovaného básníka Jakuba Urbance. Kolem 18té hodiny byla akce ukončena.

sunto-300x198 sunto1-199x300

GreenAction

This entry was posted in Reporty and tagged , , , . Bookmark the permalink.