Nová blokáda Penan proti plantážím olejových palem

penanPřevzato od Puntíčkovaní chrobáci.

Čtyřicet rodin Penan (1) z malajského státu Sawarak blokují při protestu proti těžbě Shin Yang a společnosti z plantáží olejových palem nepovolený vstup do země jejich předků.

Penan z Long Jaik, pod kontroverzní přehradou Murum, nedávno vyhráli soudní spor proti Shin Yang za přetvoření jejich země na plantáže s olejovými palmami. Soud uznal práva Penan na pozemky plantáží s olejovými palmami. Shin Yang se odvolala soudnímu rozhodnutí.

40 rodin v čele s jejich šéfem vesnice Tugang Matu nyní zahájily blokádu, aby zastavily Shin Yang, která pokračuje v překračování jejich pozemků a požadují náhradu škody. Survival International obdržela naléhavou zprávu z vesnice, aby upozornila média na jejich protest.

Penan armed with blowpipes block road as Shin Yang logging trucks approach, during a previous blockade.

Penan vyzbrojeni foukačky zablokovali cestu, když se dřevařské nákladní automobily Shin Yang přiblížily během předchozý blokády. © Survival

Penan bojují po mnoho let, aby udrželi těžební společnost mimo jejich půdu. Společnosti s olejovými palmami se nyní přemísťují do oblastí z míst, kde bylo vytěženo cenné dřevo.

Nedávné soudní rozhodnutí je velkým vítězstvím pro Penan, nicméně Penan se obávají, že bude ignorováno a společnost bude pokračovat jako obvykle.

Shin Yang vytvořila rozsáhlé plantáže olejových palem v zemi Penan, často bez konzultace s Penan. Je to také jedna z největších dřevařských firem v Sarawak a  operuje na velkých částech země Penan.

Poznámka: 

(1) Penan jsou nomádští domorodí lidé žijící v Sarawak a Brunei. Penan jsou jedni z posledních  lidí, kteří žijí jako sběrači a lovci. Penan jsou známí pro jejich praktiku „molong“, což znamená, že si nikdy nevezmou více, než jen to, co je nutné. Většina lidí Penan byli nomádští sběrači a lovci, dokud misionáři po druhé světové válce monoho z nich neusadili, především v Ulu-Baram, ale také v oblasti Limbang.

Více o Penan na www.survivalinternational.org/tribes/penan.

Zdroj: http://www.survivalinternational.org/news/9867

This entry was posted in Novinky, Reporty and tagged , . Bookmark the permalink.