Korálové útesy se mohou stát historií

coralPřeloženo z theblackfish.org

Všichni jsme slyšeli o globálním oteplování, ale méně se ví o jeho vedlejším efektu – okyselování oceánů. Vědci předpovídají, že stoupající hladina CO2 bude mít za následek drastické změny v chemickém složení oceánů a vážně ohrozí život v oceánech a celé ekosystémy. Bez velkého snižování emisí uhlíků hrozí, že se korálové útesy dostanou na stránky historických knih ještě během našich životů a s sebou vezmou i jídlo a živobytí miliónů lidí.

Od počátků průmyslové revoluce se říká, že oceán absorbuje asi třetinu emisí fosilních paliv a pomáhá zpomalovat oteplování atmosféry. Ale co se pak děje s tímto uhlíkem v oceánu? Rozpuštěný CO2 mění chemické složení mořské vody, která se tak stává kyselejší. Problém? Kyselina rozpouští věci, zejména uhličitan vápenatý, který se objevuje u mnoha mořských tvorů a tvoří skořápky a kostry.

Korály jsou na kyselost zvláště citlivé a ta se od roku 1900 v oceánech zvýšila o 30%. Experimenty ukazují, že korály vystavené mořské vodě předpokládané budoucí kyselosti rostou mnohem pomaleji a jejich šance na přežití se tak rapidně snižuje. Mnoho druhů planktonu, řas a korýšů bude mít také velké problémy přežít v kyselejším prostředí, i když je obtížné budoucnost přesně předpovědět, vědci věří, že acidifikace oceánu bude mít velmi škodlivé důsledky – jak ekologicky, tak ekonomicky.

Zvýšeni kyselosti v minulosti nám může poskytnout vhled do budoucnosti. Geologické záznamy ukazují náhlé zvýšení acidity oceánů před 56 milióny lety, které se shoduje s masovým vyhynutím mořského života. „Oceánu trvalo přes 100 000 let, než se z této události vzpamatoval“ říká k tomu James Zachos, profesor Kalifornské univerzity v Santa Cruz. Současné okyselování probíhá mnohem rychlejším tempem a mořské ekosystémy nemusí být schopné přizpůsobit se změnám dostatečně rychle.

Okyselování oceánů je realitou, které budeme čelit v nadcházejících desetiletích, pokud výrazně neomezíme emise uhlíku. Pro mořské ekosystémy, které jsou již tak pod velkým tlakem z důvodu znečišťování, nadměrného rybolovu a rostoucí teploty, může být acidifikace hřebíkem do rakve.

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.