Protestní kemp Barton Moss má silnou podporu místních obyvatel

11495241543_5ed56992dc_o1-150x150Přestože pro venkovní hrátky není zima příliš stvořená a většina obyvatel Británie tráví volný čas uvnitř budov, pro skupinu lidí, která protestuje proti těžbě břidličného plynu a kempuje nedaleko dálnice M62 v Barton Moss v Salfordu nedaleko Manchesteru, není pobyt venku žádný problém, alespoň podle mého protestujícího kolegy Joea (40 let) z Liverpoolu.

Joe byl zachumlán do teplého oblečení: kabát, vlna, dva vlněné svetry, dřevorubecké triko s roláky, dva pár ponožek a nepromokavé kalhoty. Jeho stan měl ochmíření na spodní části, měl zateplenou karimatku a optimální počet spacáků a celt pro spánek aniž by se upekl nebo zmrznul. Stejně jako já si nestěžoval, protože ten malý nekomfort se pro odvrácení ekologické katastrofy vyplatí. Joe to komentoval slovy: „Mám dvě děti – dceru 15 let a syna 10 let. Jednou budu mít vnoučata. Dělám to pro ně.“

Joe, v současnosti studující magisterský obor environmentální studia, žije v protestním kempu Barton Moss společně se třiceti stálými obyvately již čtyři týdny. K nim se na střídačku dočasně připojuje nejméně sto místních, kteří donášejí jídlo a přikrývky. Mnoho z nich se účastní pravidelných zdržovacích pochodů přímo před nápravama nákladních aut energetické společnosti iGas.

Kemp byl založen na začátku listopadu skupinou protestujících veteránů, z nichž někteří tvořili titulky hlavních zpráv na podobném kempu v Balcombe (West Sussex) uprostřed léta. Postavili stany u zablácené cesty nedaleko přírodní oblasti Barton Moss, kde společnost iGas naplánovala provedení testovacích vrtů.

Oblíbenou karikaturou podobných protestů jsou dredatí vegani, kteří si zaslouží pořádnou koupel. Deník Telegraf zase odsoudil aktivisty z Barton Moss kempu tvrzením, že je veden poloprofesionálními demonstranty z města a těší se jen zanedbatelné podpoře místních lidí. Ale pokud se projdete po sídlištích v okolí kempu, počet plakátů „Frack Off“ v oknech vás naladí na úplně jiný příběh.

Na sídlišti Argosy vyndala paní Hilda (74 let) dva tácy s nakrájenými koláči z trouby. Na Vánoce je plánovala spolu s čokoládovými kuličkami donést lidem do protestního kempu. Její manžel Brian (75 let) vysvětloval: „Už skutečně nejsme schopni blokovat každé nákladní auto pomalou chůzí, ale chceme pomoci alespoň jiným způsobem.“ Jedna z jejich přítelkyň, slečna Angela, slíbila donést do kempu úplnou Vánoční večeři. Starý manželská pár tvrdí, že je popuzen hrozbami frackingu – jaký to může mít dopad na cenu jejich domu, což zjistili před třemi měsíci, když došli na místní setkání s ekology.

Společnost iGas slibuje, že zaměstná 170 lidí po Británii v místech, kde je (nebo chce být) firma aktivní. Dále pořádá srazy, kde se snaží rozptýlit obavy místních lidí. Během podobného srazu na konci listopadu v Salfordu zástupci společnosti slibovali, že ceny nemovitostí zůstanou nedotčeny. Za příklad dávali těžbu ve Wytch Farm v Dorsetu, která neovlivnila nedalekou milionářskou enklávu. Aktivisté proti frackingu ovšem namítají, že těžba ve Wytch Farm je konvenční težbou. Naopak fracking využívá „nekonvenční“ metody, které jsou zodpovědné za mnoho environmentálních a zdravotních problémů v USA. Navíc lidé z okolních sídlišť mohou být znepokojeni také zemětřeseními, protože ho například způsobily testovací vrty v Blackpool v roce 2011.

Během nejrušnějších dnů na Barton Moss se snaží blokádě zabránit až 150 policistů, kteří vyjdou manchasterskou policii na 40 000 liber (1 300 000 Kč) denně. Zatím bylo zatčeno několik desítek anti-fracking aktivistů za obstrukce dálnice nebo neuposlechnutí policie. Aktivisté slíbili, že zůstanou dokud se společnost iGas nesbalí a neopustí Barton Moss. Možná to nebude příliš dlouho, protože testovací práce by měly zabrat osm až dvanáct týdnů. Aktivisté jsou připraveni se přemístit, kdekoliv si bude chtít společnost iGas rozbalit svůj krám. Jeden z aktivistů Colin řekl: „Poselství, které jsme chtěli iGas poslat je, že kamkoliv půjdou, budeme je následovat. A uděláme vše pro to, aby byli všichni lidí ostražití, co právě těžaři dělají.“

Zuzana Prostá

This entry was posted in Novinky and tagged , , , . Bookmark the permalink.