Desetiletí akcí Earth First! v „klimatickém hnutí“

Cutters1.preview-150x150Za uplynulých deset let se výrazně posunulo zaměření aktivit ekologického hnutí, které  probíhají pod logem Earth First! Zatímco po většinu devadesátých let a na začátku nového tisíciletí bylo hlavní téma obrana starých pralesů, hlavní charakteristikou posledního desetiletí se stal boj proti těžbě zdrojů. Následuje časový přehled nejvýznamnějších aktivit Earth First! v rámci toho, co bývá označováno jako klimatické hnutí.

Carbo-VA-coal-plant-2006-300x199

 Akce během, které byla zastavena uhelná elektrárna v Carbo, Virginia, 2006

EF! samo nikdy nepodlehlo zjednodušení, že počítání molekul oxidu uhličitého je účinná strategie k záchraně planety, přesto tento směr hrál určitě významnou roli pro vytvoření takzvaného „klimatického hnutí“ a inspiroval to k přílivu aktivit orientovaných na ochranu klimatu, především ve Spojených státech a Velké Británii.

Tímto článkem předkládáme retrospektivní ohlédnutí na vývoj hnutí, oslavu několika úžasných vítězství a pro nováčky v EF! ucelené zasvěcení.

Pro ty, kdo nejsou obeznámeni o EF!, jedná se o decentralizované nehierarchické hnutí. Většina skupin EF! je složena z malého počtu jedinců, kteří se organizují a jednají podle vlastní vůle. Přestože EF! nebylo nikdy výslovně anarchistické hnutí, jeho organizační struktura může být jednoduše popsána jako anarchistická.

Hnutí EF! zahrnuje kohokoliv, kdo věří v hlubinou ekologii, přímou akci a nekompromisní strategii a současně sám sebe identifikuje jako earthfirstera. Tím ovšem nepředkládáme jasně definované předpoklady, že to je komplexní jednoznačný náhled na činnost EF!

Bez dalšího zdržování…

straw-devil-all-womyns-action-300x196

Ženská aktivistická skupina pózuje na fotografii v roce 2004 na Aktivistickém kempu Straw Devil v Národním parku Willamette. Tento kemp je považován za předchůdce TWAC.

– Před deseti lety byla v plném proudu legendární kampaň na obranu lesa na severozápadním pacifické pobřeží, součástí níž bylo vyhlášení vítězství šest let trvající okupace v korunách stromů v oblast Fall Creek (po dobu blokády nebylo těženo) nebo vytvoření TWAC (Transexuální a ženský akční  kemp) ve Straw Devil. Toto hnutí na obranu lesů vedené earthfirstery vyvíjelo taktiky, které se později mohly stát základem pro skupiny jako Tar Sands Blockade v Texasu. Tento příspěvek na Indymedia Portland z listopadu 2003 umožňuje lehký náhled na to, kolik se toho tehdy dělo.

– Stejně tak se aktivisté v listopadu 2003 organizovali ke konfrontaci summitu FTAA (Dohoda o americké zóně volného obchodu) v Miami jako součást širšího hnutí za globální spravedlnost, které bylo základním kamenem pro vznik hnutí za klimatickou spravedlnost. Organizátoři z řad EF! hráli klíčovou roli v zajištění tréninků přímých akcí a mobilizační infrastruktury (podobně jako při předchozích protestech za globální spravedlnost v Seattlu, DC a v zahraničí). Podívejte se na film Miami Model o FTAA.

– V červnu 2004 podnikli EF! akci proti koncovým stanicím společnosti Liquified Natural Gas (LNG) v Maine, zničili sídlo správce a zablokovali mu příjezdovou cestu! Bylo zatčeno šest lidí, ale byl vytvořen veřejný nátlak a plány LNG vydat se na moře byl brzy poražen.

Biscuit-Road-Block_EF

Silniční blokáda k dražbě dřeva Biscuit, 2005

– Během léta a jara 2005 provedli earthfirsteři přímé akce v oblasti navrhované velkoplošné těžby po požáru v roce 2002 v Biscuit na jihu Oregonu. Tato kampaň zažehla celonárodní diskusi o ekologické obnově po požárech a o snaze průmyslu zneužívat katastrofické události. Lekce z požáru v Biscuit ve vztahu ke klimatické změně, politice územního plánování a vzrůstajícímu trendu v četnosti požárů jsou témata, která jsou dnes ekology stále zkoumána.

– V únoru 2006 probíhalo pravidelné zimní setkání amerických EF!, kde byla založena Klimatická skupina. (Přečtěte si její zákládající prohlášení) V květnu 2006 se Klimatická skupina EF! změnila na Rising Tide North America (RTNA) a vyzvala k přímým akcím zaměřeným na „klimatickou spravedlnost“ proti nadcházejícímu summitu G8. Okamžitě přitáhly pozornost největších bezpečnostních společností jako StartFor, což dokládá tento článek. V následujících letech často RTNA spolupracovala s EF! na různých tématech.

– Stejné léto (červenec 2006) projevili EF! a RTNA své odhodlání v klimatické aktivity během letního setkání (Summer Rendezvous) tím, že spolupracovali na výpravné a neblaze proslulé blokádě uhelné elektrárny v Carbo (Virginia).

– V roce 2007 se mnoho earthfirsterů přidalo k opozici proti výstavbě I-69, velká dálnice NAFTA určená pro mezinárodní nákladní dopravu chrlící uhlík, která by vedla skrze lesy a farmy v jižní Indianě. Stejný rok v červenci na následujícím EF! Randezvous hra „Haydukova dojemná společnost“ zobrazila karikatury evikcí, vyházení úřadů plánujících I-69 do ulic Petersburgu a Oakland City, a aktivisty blokující úřad plánující I-69 v Bloomingtonu. Následující rok kempovali aktivisté z EF! podél trasy a postavili permanentní blokádu na stromových posedech. Byla to jedna z desítek přímých akcí proti dálnici.

Barley-Barber-FPL-EF-action-2009-300x193

Earthfirsteři z Evergaldes vstupují do teritoria aligátorů v bažině Barley Barber pod nosy policistů a ochranky, aby odkryly zločiny FPL

– V únoru 2008 svedli earthfirsteři v Everglades lítý souboj během blokády konstrukčního místa společnosti FLP, která tam stavěli největší elektrárnu ve Spojených státech. Bylo zatčeno 26 lidí, z nichž většina šla k soudu, kde se hájila „nutnou obranou“ a dovedla k němu odborníky (včetně klimatologů a hydrologů), kteří svědčili o regionálních a globálních hrozbách. Tato kampaň přímých akcí proti FPL pokračovala v následujícím roce několika blokádami, včetně protestního kempu vyplívajícího z uzávěry veřejného přístupu do ohroženého pralesního močálu, který si FLP nárokovala.

AMP-Ohio-office-occupation-300x225

Earthfirsteři okupují kanceláře společnosti AMP v Ohio na protest proti plánům na uhelnou elektrárnu.

– V červnu 2008 opět ukončili EF! své letní výroční setkání akcí – převzali pod svou kontrolu korporátní kanceláře AMP Ohio, společnost plánující novou uhelnou elektrárnu v Meigs County.

– V roce 2008 jsme mohli vidět začátek „Treetopie“ okupace vrcholků stromů v prastarém sekvojovém lese poblíž Eureka (Kalifornie), která dosáhla konečného vítězství v létě 2012.

– Obránci lesů z řad EF! na severozápadním pacifickém pobřeží podpořili v červenci 2009 hnutí na ochranu lesů při masivní blokádě ve státních lesích Elliot v Oregonu (shlédněte toto milé video). Blokádníci explicitně spojili nedotčené lesy se stabilizací klimatu.

– V srpnu 2009 a opět v lednu 2010 členové skupiny Climate Ground Zero (založené spoluzakladatelem Mike Rosellem) zasedli na stromy, aby zastavili odstřel během povrchové těžby vrchů v Západní Virginii a fyzicky zastavili neustávající destrukci hor.

14djh-Earth-FirstPolice-lines-small.preview

Policie brání větrnou turbínu společnosti TransCanada před EF!, 2010

– V červenci 2010 podnikli EF! přímou akci proti velkému plánu na větrné elektrárny v Maine. Turbíny měly být umístěny v prostředí ohrožených druhů jako kanadský rys a neměl je postavit nikdo jiný než společnost TransCanada (proslulá ropovodem Keystone XL), která se tím pokoušela o greenwashing ve prospěch svých aktivit v ropných píscích.

– V únoru 2011 učinili aktivisté EF! propojení problematiky klimatu a lesa opět tentokrát na Floridě, kde bylo téměř 700 akrů nížinného a močálového borového lesa (jednoho z nejefektivnějších ekosystémů v ukládání uhlíku) odsouzeno ke zničení kvůli obřímu biotechnologickému výzkumnému komplexu. Šestitýdenní okupace ve stromech v lese Briger přitáhla pozornost k plánům a díky aktivistům EF! je les stále na místě.

– V červenci 2011 se členové EF! opřeli do TransCanada za něco jiného. Jako odpověď na rozlitou ropu z prasklého ropovou na řece Yellowstone a na souhlas s ropovodem Keystone XL  od guvernéra Montany byla lidmi okupována vládní budova guvernéra v Heleně (Montana). (Podívejte se na báječné video) Dále v červenci  2011 zastavila RAMPS (Radical Action for Mountain People´s Survival založená členy Climate Ground Zero) opět vrcholovou těžbu uhlí v Západní Virginii pomocí posedů na stromech.

– V červenci 2012 postavili earthfirsteři barikády v Jersey Shore (Pennsylvania) proti společnosti AquaAmerica, která vyklidila místní obyvatele, aby mohla na řece Susquehanna umístit zařízení na zpětné odebírání vody z těžby plynových břidlic. Blokáda je nakonec vyklizena, ale boj povzbudil regionální opozici k frackingu.

2012-EF-frack-blockade-PA-300x176

EF! blokuje místo těžby plynových břidlic v Pennsylvanii, 2012

– Následně po výročním letním rendezvous v červenci 2012 zablokovali earthfirsteři silnici na místo těžby plynových břidlic ve státním lese Moshannon (Pennsylvania). Byla to první akce se záměrem zastavit práce v již aktivním místě těžby plynových břidlic v USA. (Opět báječné video).

– Během roku 2012 a v roce 2013 earthfirsteři včetně Lezeckého spolku EF! pomohli kampani Tar Sands Blockade doslova „povstat ze země“ – poskytováním výcviku, stavbou a okupací mnoho nadzemních blokád v Texasu a mnoha připoutanými lidmi. Dramatické video přiblíží akce.

– V lednu 2013 byla podepsána Mezinárodní dohoda na ochranu posvátných území před ropnými písky (International Treaty to Protect the Sacred from Tar Sands), kterou schválily tradiční domorodé společnosti a později byla ratifikována vládami Oglala Sioux a Severních Čejenů. Je podepsaná také environmentálními skupinami a eathfirstery.

– S pomocí EF! vznikla kampaň Great Plains Tar Sands Resistance a pokračuje zdržováním výstavby infrastruktury. V roce 2013 proběhlo 11 blokád s připoutanými aktivisty z nichž 10 bylo na konstrukčních místech KXL. Po poslední akci byli dva lidé z Oklahomy obviněni z terorismu za jejich transparent na motivy filmu Hunger Games.

– V únoru 2013 návazně na zimní konferenci a setkání uzavřeli earthfirsteři provoz v zařízení na skladování odpadní vody GreenHunter. Jedná se o zásadní součást životního cyklu během těžby surovin horizontálním vrtáním při frackingu. GreenHuner požádal o povolení plavit radioaktivní kaly po řece Ohio. Díky této a dalším přímým akcím a díky vytvoření veřejného nátlaku schválili zákonodárci v Ohio zákaz na injekční vrty.

cropped-industrialview-EF-blockade-2013-momentive-300x139

EF! blokují zařízení pro těžbu plynových břidlic v Severní Karolíně, 2013

– V červenci 2013 zvýšili earthfirsteři sázku v boji proti frackingu tím, že zablokovali společnost zodpovědnou za výrobu proppantů (horninových materiálů potřebných pro fracking) v Severní Karolíně. Mezitím zveřejnili dokument obsahující stovky adres podobných druhotných cílů pro akce (proti frackingu) rozmístěných mezinárodně. Na seznamu naleznete také české společnosti, které dodávají společnostem težícím plynové břidlice.

– V průběhu roku 2013 vyrašil odpor proti infrastruktuře pro ropné písky (včetně překladiště Petcoke a konstrukce ropovodu) v Michiganu.

– V říjnu 2013 obsadili Marcellus EF! stromy v lese Loyalsock Forest v Pennsylvanii a započali třítýdenní okupaci místa, kde plánuje společnost Andarko těžbu frackingem. Těžba je nyní na neurčitou dobu pozastavena.

tar-sands-mega-load-blockade-oregon-300x225

Earthfirsteři blokující nadměrné náklady ropných pásků v Oregonu

– Během psaní tohoto článku zablokovali RTNA a EF! Cascadia Forest Defenders silnici ve východním Oregonu a v Idaho, kde jsou přepravovány nadměrné náklady vybavení na zpracování ropných písků…

Zatímco se hnutí proti těžbě surovin posunulo na globální úroveň a jeho součástí se staly desítky pokud ne stovky lokálních snah na odpor, Earth First! Newswire poskytovali nejvíce rozšířené a konzistentní zpravodajství tohoto úsilí počínaje rokem 2010, zahrnovalo hloubkové analýzy a diskuse o strategiích hnutí.

Připoj se k nám letos v únoru v Evergaldes během týdenního kempování, sdílení, učení, diskusí tváří v tvář a akce na Organizační konferenci EF! a Zimním Rendezvous.

CargoVan-2009-elliot-blockade-EF-300x225

Blokáda EF! v Státním lese Elliot, 2009

A letos v létě se EF! vrací do Jižní Cascadie.

Těšíme se, že vás uvidíme v boji!

Za divočinu,

Earth First! Journal Collective

This entry was posted in Reporty and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.