V Manchesteru protestovalo více než tisíc lidí proti frackingu

manchester-fracking-protest-2-150x150Více než 1000 lidí se 9. března sešlo v centru Manchesteru na protest proti průzkumu zásob plynových břidlic a plánů britské vlády povolit těžbu frackingem. Okolo 1200 demonstrantů odmítajících kontroverzní těžbu plynu se sešlo v Piccadilly Gardens v centru města okolo poledne a poté pochodovali ke Cathedral Gardens. Předpokládá se, že se jedná zatím o největší protest proti frackingu ve Velké Británii.

Fracking je proces těžby zemního plynu z vrstev břidlic přímo podzemí rozpraskáním horniny. Oponenti frackingu tvrdí, že potenciální dopady na životní prostředí nejsou dostatečně známy, a tvrdí, že proces může zvýšit riziko zemětřesení, kontaminovat zásoby podzemní vody a mít vliv na divokou přírodu.

Na shromáždění promluvil mluvčí z protestního kempu v Barton Moss, kde energetická společnost IGas provádí testovací vrty k průzkumu potenciálních zásob plynových břidlic přímo za zeleným pásem v Salfordu (součást Manchesteru).

Aktivistické skupiny a odbory, včetně Přátel Země, Strany zelených, Shromáždění lidí Manchesteru a Kampaně proti klimatické změně, se také účastnili demonstrace.

Martin Poter, mluvčí kempu v Barton Moss a člen Frack Free Greater Manchaster řekl: „Účelem dnešní akce je vyslat zprávu, že nechceme fracking ani v Manchesteru ani nikde jinde.“

„V tuto chvíli je Barton Moss centrem pozornosti pro celou zemi, ale až ve dvou třetinách Anglie a Walesu mohou lidé očekávat fracking před svým prahem.“

Kemp v Barton Moss je veřejností vnímán jako přední fronta v boji proti frackingu ve Velké Británii. Protestní kemp byl založen minulý listopad a již čtvrtý měsíc zde lidé brání svými těly průzkumným vrtům. Blokáda a každodenní zatýkání pokračuje v Barton Moss také v březnu a mezitím vzniká další protestní kemp v hrabství Nottinghamshire. Následuje souhrn za posledních několik dní.

4. března – další blokáda zdržela nákladní vozidla o 4 hodiny.

6. března – dvouhodinová blokáda a rozestavění štítů na ochranu před TAU (zásahovou jednotkou policie)

9. března – 1200 lidí demonstrovalo v centru Manchesteru

10. března – soudní případ vedený společností Peel Holdings kvůli vystěhování kempu: Soudce dva dny během víkendu zvažoval důkazy a rozhodl kemp vystěhovat. Kemp se odvolává k vyšší instanci.

11. března – další blokáda

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.