Tři lidé zatčeni při akci proti přepravě nákladu v Missula

DSC05128-150x150Brzo ráno v pátek 14. března provedla skupina osmedesáti místních občanů a členů Indian People´s Action, Northern Rockies Rising Tide a Blue Skies Campaign nenásilnou občanskou neposlušnost proti nadměrnému nákladu, který projížděl skrze Missoula. Protestující obsadili silnici přímo před transportem, předvedli tradiční kruhový tanec a na 20 minut zdrželi náklad. Následně byli protestující vyzváni opustit místo a nakonec se čtyři lidé rozhodli sednut na zem a odmítli odejít. Několik dalších lidí se připojilo, ale byli vytlačeni na chodník. Akce skončila zatčením tří žen z Missoula: Carol Marsh, Debbie Florence a Gail Gilman. Všechny byly obviněny z narušování veřejného pořádku a nakonec propuštěny.

Členové Indian People´s Action vydali prohlášení prohlašující: „Solidarizujeme s našimi bratrskými kmeny Nez Perce, Umatilla a dalšími ze severu, jejichž životy jsou drasticky zasaženy destrukcí přírody a zbytečnou těžbou ropných písků. Ta zanechává půdu neobyvatelnou a naši lidé nemají prostor pro život.“

Nadměrné náklady, vážící až 340 tun, jsou převáženy přes Oregon, Idaho a Montanu až do Alberty, aby zde sloužily při těžbě. Společnost Omega Morgan, dopravce zařízení, hledala novou pozemní cestu k oblasti těžby ropných písků poté, kdy na původní preferované trase po dálnici č. 18 byla opakovaně znemožněna doprava nadměrných nákladů, z velké části díky blokádě původního národa Nez Perce v srpnu 2013. Tento náklad byl posledním ze tří dílů masivního těžebního zařízení, které pochází z Port of Umatilla v Oregonu, a který měl letos projet Montanou.

Opozice transportu nadměrných nákladů se v Montaně rozmohla během posledních šesti měsíců a byla podnícena podobnými kampaněmi v Idaho a povstáním domorodých komunit po celých Spojených státech a Kanadě. Posledního pochodu proti nadměrnému nákladu v lednu se zúčastnilo 70 lidí ze západní Montany a Idaho a byli při něm zatčeni tři účastníci. Společným jmenovatelem protestů proti nadměrným nákladům je vzdor proti využívání teritorií domorodých národů, bez konzultace nebo souhlasu, které navíc slouží potřebám těžby ropných písků.

„Nacházíme se v kritickém bodě, kde není možnost návratu. Půda a voda jsou ničeny kvůli ubývajícím zdrojům paliva. Potřebujeme nyní pracovat na přechodu k obnovitelným zdrojům energie, které jsou již dostupné a mohou vytvářet pracovní místa, které oživí naši ekonomiku, a přitom zachrání naší zemědělskou půdu a ubývající zdroje vody,“ řekla Naomi Odermann, mediální zástupkyně pro Indian People´s Action.

Pro protestující a organizátory představují nadměné náklady kritický díleček ve skládance průmyslu ropných písků a slibují, že budou konfrontovat jakýkoliv další náklad. Ve spojení s výstavbou Keystone XL, navrhovanými projekty ropných písků v USA a pokračujícím přehlížením suverenity domorodých lidí byla zpráva vyslaná akcí rozsáhlá ale jasná: dokud nebudou zrušena těžba ropných písků, budou lidé pokračovat v blokádě svými těly.

Northern Rockies Rising Tide

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.