Japonsko pokračuje s lovem velryb

WHAALEJaponsko ulovilo ve svém prvním lovu od nařízení Mezinárodního soudního dvora, který Japonsku uložil zastavení každoročního lovu velryb v Antarktidě, 30 plejtváků malých. Tito plejtváci byli zabiti během velrybářské sezóny od dubna do června 2014 jako součást „výzkumných“ lovů v severo-západní části Tichého oceánu. Dle Japonské agentury pro rybolov stále loví v odlehlých částech Pacifiku ještě další skupina velrybářů.

Zpráva o rozhodnutí Japonska pokračovat v jejich velrybářském programu v Pacifiku je pro Mezinárodní soudní dvůr šokující – ten ve sporu australské a novozélandské vlády s Japonskem rozhodl, že japonský „vědecký“ program lovu velryb je pouze komerčním lovem v přestrojení a nařídil Japonsku lov velryb v Antarktidě ukončit – v návaznosti na toto rozhodnutí Japonsko přislíbilo, že v dohledné době zastaví lov velryb v Antarktidě. Nicméně byl projednáván pouze antarktický velrybářský program a o každoročních lovech v Pacifiku nepadla zmínka.

Japonsko již dlouho tvrdí, že loví velryby z vědeckých důvodů a jejich výzkum je zásadní pro pochopení chování a života velrybích populací po celém světě a také, že lov velryb je součástí japonské kultury.

Zpráva o rozhodnutí Japonska pokračovat v lovech velryb je jako rána z čistého nebe, neboť se věřilo, že rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora přispejě k ukončení všech japonských velrybářských programů.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.