V Praze proběhl happening Zvíře není zboží

22-300x200V pátek 18. června v 16 hodin se na náměstí Republiky v Praze před obchodním domem Palladium uskutečnila protestní akce nazvaná “Zvíře není zboží”. Hnutí 269 jí upozornilo na to, že jakýkoliv život není správné vyčíslit ve formě peněz a zneužívat jej pro masovou výrobu, módu či zábavní průmysl. Na to, že zvířata tu jsou z vlastních důvodů a ne proto, aby se stala našimi produkty. Upozornili na to, že každé zvíře má svou hodnotu a své právo prožít důstojný a svobodný život, život prostý neustálého strachu, izolace a utrpení.

Slevy, akce, neodolatelné nabídky… To vše na nás vykukuje ze všech stran. Kup si tohle nebo tamto, teď je ten nejideálnější čas. Nákupní mánie se stala smyslem života mnohých z nás. Ráno do práce, po práci do obchoďáku a večer zapnout televizi, nebo zajít do restaurace a jít spát. A to vše pořád dokola. Jenže… Přemýšleli jste někdy nad tím, co se za těmi akcemi skrývá? Kolik hektarů lesa se muselo vykácet, abychom měli čokoládu o pár korun levnější? Kolik dětí se podílelo na výrobě našich kalhot, abychom mohli jít s dobou? A kolik kilometrů ty brambory urazily, abychom si mohli udělat večeři?

A existuje tu ještě horší tragédie. Tragédie zvířecích životů. Životů, které nepoznaly, co je to svoboda, láska, volný pohyb… Za každým kusem masa ve vašem obchodě stojí nějaký individuální příběh. Příběh kuřete, které se narodilo a od malička bylo zavírané do malých klecí. Příběh krávy, která sloužila nejprve jako zdroj mléka, několik telat ji bylo odebráno, aby skončila na vašem talíři. Příběh prasátka, které nikdy nepoznalo, co je to slunce, vítr, déšť či sníh. Příběh kapra, který se těsnil v malých sádkách a než byl zabit, byl několikrát bez přístupu k vodě přemisťován z místa na místo.

22-300x200
31-300x200
41-300x200

269.cz

This entry was posted in Novinky and tagged , , , . Bookmark the permalink.