Farma Naděje bude oázou pro zvířata

imagesO vznikajícím projektu Farma Naděje.

Za vznikajícím projektem Farma Naděje stojí skupina dobrovolníků, které svedlo dohromady odhodlání změnit zoufalou situaci hospodářských zvířat. V České republice sice funguje mnoho útulků pro psy a jiná domácí a volně žijící zvířata, ale azyl zaměřený na pomoc tvorům, kterým dala naše společnost statut věci tu bohužel chybí. Zvířata, se kterými je zacházeno jako se stroji na maso, mléko a vejce jsou však také cítícími bytostmi, které si zaslouží náš soucit.

Málokdo například ví, že pouto mezi krávou a jejím telátkem je stejně silné jako mezi matkou a jejím dítětem. A tedy kráva, které je tele odebráno krátce po porodu kvůli produkci mléka pro lidskou spotřebu velmi trpí. Naše společnost zapomněla, že toto mléko je mateřské – je tedy určeno pro telátko a ne pro nás. Stejně kruté jsou i praktiky chovu prasat, jelikož tito inteligentní a zvídaví tvorové (naučí se hrát videohry rychleji než psi a pod.)  jsou nuceni strávit celý svůj život na velmi malém prostoru, což vede k psychickým problémům a sebepoškozování. A v chovech slepic určených k produkci vajec jsou čerstvě vylíhlí kohoutci zaživa rozemleti nebo udušeni, jelikož pro vaječný průmysl nemají žádný význam. Farma Naděje chce lidem ukázat, že tyto kruté praktiky nepatří do vyspělé společnosti 21. století a není pro ně žádné opodstatnění.

Farma Naděje bude fungovat také jako informační centrum pro veřejnost a umožní lidem blízký kontakt se zvířaty, aby mohli na vlastní oči vidět a poznat, že jsou to cítící bytosti stejně jako psi, kočky a pod. Informovat bude také o dalších negativních aspektech chovu hospodářských zvířat. Nejde totiž jen o životy zvířat, ale i ty lidské. Kdyby se plodiny pěstované v zemích třetího světa použily přímo pro lidskou spotřebu a nesloužily jako krmivo pro hospodářská zvířata chovaná v Evropě a Americe, nakrmilo by se několikanásobně více lidí a výrazně by kleslo i množství znečištěné pitné vody. Tyto sociální a ekologické aspekty jsou veřejnosti téměř neznámé a je potřeba povědomí o nich zvyšovat.

Zvířata, která najdou domov na Statku Naděje už nebudou nijak zneužívána. Nebudou množena ani využívána pro produkci mléka nebo vajec. I tak však budou pro lidi přínosná – uniká nám totiž, že existuje něco cennějšího než maso, mléko a vejce, co nám mohou poskytnout. Tito životem zkoušení tvorové nás totiž mohou naučit radosti ze života. I přes všechna příkoří, která zažili jsou schopni lidem odpustit a ukázat jim svou lásku. Kontakt se zvířaty může být opravdu léčivý, což dokazují výsledky canisterapie a hipoterapie. Terapeutického působení zvířat by projekt rád využil například i při práci s autistickými a postiženými dětmi.

Cílem projektu je tedy pomoci lidem uvědomit si, že osudy mnoha zvířat jsou v jejich rukou a že stojí za to chovat se k nim ohleduplně. Záleží totiž na každém spotřebiteli, jestli se rozhodne pro soucitný život nebo bude obsahem svého nákupního košíku i nadále podporovat utrpení.

Věříme, že informovanost vede k odpovědnosti a stejně tak, jako společnost v minulosti zavrhla lidské otroctví, zavrhne i zotročování zvířat.

This entry was posted in Novinky and tagged , , , . Bookmark the permalink.