Mezinárodní protest proti změnám klimatu v New Yorku

NY-demo-ws-9-14-150x150V neděli 21. září se v New Yorku odehrál největší environmentální protest v historii, který zcela unikl českým sdělovacím prostředkům, a kterého se zúčastnilo přes 400 000 lidí. Den po akci s názvem People´s Climate March (Klimatický pochod) se odehrála akce radikálnějších aktivistů s názvem Flood Wall Street.

Vinu za klimatickou krizi nesou v konečném důsledku korporace a finančníci. Proto se klimatický protest 22. září odehrával právě nedaleko burzy ve finančním centru Manhattanu v New Yorku. Blokáda vsedě trvala skoro celý den, kdy přes tři tisíce modře oblečených lidí blokovalo přístup na Wall Street.

Protesty začaly ráno pochodem do finančního centra a následnou blokádou zhruba od 10 hodin. Podle policie byli zatčeni dva lidé během dne a 102 lidí při večerním pokračování protestů.

„Zaplavili jsme Wall Street, abychom zastavili financování, které ničí planetu, a otevřeli cestu takové ekonomice, která bude k užitku lidem i planetě,“ řekl Michael Leon Guerrero z Aliance za klimatickou spravedlnost (Climate Justice Alliance).

„Mnozí z nás byli účastníky Occupy Wall Street,“ řekl umělec a novinář z Brooklynu Michael Premo, organizátor akce Zaplavte Wall Street. „Finanční krize, stejně jako ta klimatická jsou produkty skryté krize politické. Je to výsledek politiky, která slouží krátkozrakým zájmům těch pár nahoře na úkor přežití a blahobytu všech.“

Umění, hudba, gigantické obrazy a vizuální efekty byly charakteristické pro demonstraci, při které asi stovka lidí nesla devadesátimetrový transparent s nápisem: „Kapitalismus = klimatický chaos – Zaplavte Wall Street“. Zazněly i hlasy lidí z nejrůznějších zemí světa o konkrétních dopadech klimatických změn, s důrazem na fakt, že klimatickou spravedlnost můžou nastolit jen lidé zdola.„Skutečným řešením globálního oteplení jsou organizace obyčejných lidí z celého světa, které vytvoří nový model, spravedlivý a uctivý k životu,“ řekla brazilská aktivistka Elisa Estronioli.

Zdroj:
http://avtonom.org/news/ssha-v-nyu-yorke-proshli-massovye-protesty-aktivisty-blokirovali-uoll-strit-fotovideo

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.