Do Humenného prišiel cirkus… a urobil tam poriadny cirkus

Picture-1341-150x150Převzato z Wild and Free

V závere letnej sezóny sa v posledných teplých dňoch rozhodol navštíviť Humenné ďalší cirkus. Podobne ako tie predchádzajúce, aj tento mimo klaunov so sebou priniesol množstvo rôznych zvierat.

Ničím nezaujímavý, nikým nepodporovaný sa zmohol na jediné. Predviesť ľuďom to čo už dávno videli. Ukazovať to, čo už dávno nikoho nezaujíma – artisticko – sadistické kúsky so živými zvieratami. Utrápené divé zvery nútené pod hrozbou bitky a násilia poslúchať tých, ktorý na ich utrpení zarábajú.

Atraktivita cirkusov so zvieratami postupne klesá a to celkom rýchlo. Návštevníci sú znudení a nahnevaní. Nemajú chuť tlieskať a spolupodieľať sa na pochybných ne/kultúrnych praktikách cirkusových zamestnancov.

A oni to veľmi dobre vedia. Uvedomujú si stratu svojho vplyvu na verejnosť a značnú absenciu divákov. Organizujú preto rôzne sprievodné aktivity.

Jednou z takých bolo napríklad prevedenie slona Námestím slobody v Humennom. Že sa ľudia otáčali, je predsa samozrejmé. Vidieť slona na pešej zóne sa nestáva predsa každý deň. Smutný a obkolesený svojími pánmi kráčal ako odsúdenec na popravu. Zdá sa, ako sa vraví, že starovek v našich mysliach ešte stále neskončil.

Takto presne v minulosti sprevádzali mestami otrokári svojich otrokov. Pýtate sa, aký je rozdiel so súčasnosťou? Odpovedáme: ŽIADNY!

Pokiaľ si človek násilne podmaňuje zvieratá a za cenu zisku pre seba ich takto vystavuje posmechu je to žalostná výpoveď o nás, akými v skutočnosti sme.

V neposlednom rade nezabúdajme na agresívne chovanie cirkusových zamestnancov. Tí v minulom roku surovo napadli a zbili občianského aktivistu za práva zvierat v Košiciach. Incident mal za následok zlomenú ruku a dohru u vyšetrovateľských orgánov.

Keď ste neboli v cirkuse urobili ste veľmi dobre. Až ste ho predsa len navštívili, už to viac neurobte. Existuje mnoho inteligentnejších spôsobov zábavy pre nás všetkých.

V Humennom prebieha kampaň proti cirkusom so zvieratami. Aktívne sa jej venuje združenie Freemar. Spoločne sa nám podarilo rozdať Humenčanom viac ako 1500 kusov letákov. Chodíme, informujeme, rozprávame sa.

Máte chuť urobiť svet krajším? Pridajte sa k nám ešte dnes. Píšte si o informácie ako pomôcť na náš mail: wafkolektiv@riseup.net

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.