Naděje přetrvává

kuna-150x150Převzato od Puntíčkovaní chrobáci.

Tento text jsme přeložili ve spojisti s nedávným „útokem“, jenž byl veden kunou v Hradci Králové. Kuna překousala kabely elektrické rozvodny a způsobila tak tzv. blackout (masový výpadek elektřiny). Bohužel při tomto odvážném činu zemřela. Článek může být také přeložen ve vzpomínce na tuto divokou bytost, která se stala další obětí v odporu k zničujícímu technologickému systému. Ovšem, co nám také překlad říká je, že ona nebyla ojedinělým tvůrcem mimolidského odporu.

Naděje přetrvává

Od příchodu technologického způsobu života náš svět ztratil své kouzlo, svou svobodu a mnoho ze své krásy. Nadcházející desetiletí se jeví, že budou desítky let katastrof. Nicméně i přes negativitu, jenž nás pohlcuje, když se podíváme pozorněji, můžeme vidět záblesky naděje po lepší budoucnosti a není to falešná naděje technooptimistů.

Google započal úsilí o položení obrovského transpacifického kabelové systému pro připojení USA a Asie vyšší rychlostí. Je zřejmé, že přijde mnoho problémů spojených s tímto projektem, zejména dopady, které to má na ekosféru. Avšak žraloci z toho nic nechtějí. Google dává ochranný kryt okolo kabelů, neboť by je žraloci překousali, což by mohlo způsobit rozsáhlé výpadky internetu. Žraloci toto skutečně dělají – minimálně od roku 1985, kdy byly žraločí zuby objeveny v experimentálním kabelu nedaleko Kanárských ostrovů.

Toto je jasný příklad, že příroda vrací úder. Je zřejmé, že žraloci nejsou vědomými zástupci pomsty za všemocnou Matku Zemi. Nicméně jsou součástí komplexního a zpeltitého ekosystému, který vždy bude dělat problémy technologiím, jenž zneúcťují a neberou na něj ohled. Všude kolem nás vidíme tohoto příklady.

Například, veverky podobně způsobily problémy s elektrickou sítí. V roce 2013 v New York Times autor Jon Mooalem oznámil, že po dobu čtyř měsíců, veverky útočily na rozvody elektřiny zpráv alespoň 50 krát. Dokonce působivější je, že Nasdaq byl postižen veverkami dvakrát: jednou v roce 1987 na 82 minut a znovu v roce 1994. Ve skutečnosti, mnoho z energetické infrastruktury se zdá být obzvláště ohroženo přírodními útoky. Hlavní příčinou většiny výpadků elektřiny je počasí, ovšem severovýchodní blackout byl způsoben rozvody elektřiny otřených o několik ohijských větví stromů. Všechny tyto případy indikují přístup průmyslové společnosti, co se týče povahy: je nefukční. V důsledku toho přirozené procesy nakonec způsobují mnoho problémů průmyslové infrastruktuře.

Samozřejmě, odpovědí technokratů není krok zpět a ponechání divokých procesů ve svém průběhu. Spíše, technokraté mají v úmyslu nás předbíhat navždy, chránit podvodní kabely s oky a kevlarem, a pokládat rozvody elektřiny do podzemí. Můžeme vidět stejný trend ve vědecké komunitě, která studuje změny klimatu. Vědci a politici se odsouvají od diskuzí o změnách klimatu a místo toho prosazují zesílení infrastruktury, aby se zabránilo některých aspektům klimatické katastrofy.

Ti, kteří povstávají s volnou přírodou, by neměli ztrácet naději v této stále více syntetické době, když zde existují takové inspirativní příklady odporů. Všude kolem nás vidíme veverky a žraloky a stromy a mraky, kteří činí s přetrvávající nadějí, že jejich divokost vyhraje. Je pravdou, že technologie může zvítězit v ničení volné přírody úplně. Může zvítězt při vytváření zcela syntetického světa. Ale Matka Země je silná a divoká, a jí nebude snadné porazit.

Toto zejména platí v případě, že se my lidé rozhodnome vstoupit do bojem jméném volné přírody. Samozřejmě, že ne všichni lidé to mohou nebo budou dělat, když jsou uvěznění v technologickém vězení. Nicméně ti, kteří stojí pevně na straně volné přírody, mají povinnost bojovat společně se žraloky a veverkami. Naší předností jako druhu je naše vědomí, a může to být naše vědomí, jenž rozpozná zda bude příroda žít či umírat proti průmyslové společnosti. Pokud vědomá menšina žijících lidí nebude činit proti průmyslové společnosti, pak průmyslová společnost zvítězí nebo jinak při jejím kolapsu může být pozdě, neboť strhne celou biosféru s sebou. Nicméně musíme mít naději, protože je tu šance, že pokud se spojíme s volnou přírodou v jejím boji, mohli bychom být schopní/é ochránit náš domov, naši svobodu a ze všeho nejvíce naši divokost.

Přeloženo z http://theanarchistlibrary.org/library/john-jacobi-the-persistent-hope. Autor článku je John Jacobi, který je také zakladatelem velice zajímavých stránek: “Co je špatného s technologiemi?, viz http://thetechnologyproblem.github.io/.

This entry was posted in Teorie and tagged , . Bookmark the permalink.