21 let starý ZADista byl zabit při střetech s policií

zad-150x15017 hodin poté, co policie znovu zaútočila na odpor ZAD v Testet, jižní Francii, byl 21 starý ZADista nalezen mrtev. Během střetů svědci říkali, že viděli kolabovat člověka a všimli si, že ho policie odtáhla pryč.

V sobotu 22. října se na 5000 lidí z celé Francie sešlo v Testet v odporu proti plánované přehradě a násilné represi k odporu ZAD, která nyní probíhá již rok, a narostla v posledních měsících. Policie zaútočila na protestující, aby je odehnala, a někteří militantní bojovníci bojovali s policií až do pozdních nočních hodin. Policie střílela gumové projektily, granáty slzného plynu. Přitom bylo několik demonstrantů těžce zraněno.

Později v noci, hasiči a policisté tvrdili, že našli mrtvé tělo muže v lese, zatímco očividní svědkové, kteří tam byli, říkají, že tělo bylo nalezeno pod policejními zátarasy.

“Svědek řekl, že viděl někoho kolabovat při střetech a že byl odtažen policií”, řekl Ben Lefetey, mluvčí kolektivu pro ochranu mokřadů Testet, během tiskové konference v neděli ráno.

V prohlášení sdružení Action for the Environment se říká: “Action for the Environment může vidět, že po několika týdnech policejního nevybíravého násilí, a často i mimo jakýkoliv právní rámec (spálených dokladů a osobních věcí, neuctívání intimních míst…), policie znovu využila gumových projektilů, omračujících granátů a slzný plyn, a to i přesto, že se akce probíhala v dobré atmosféře. Přítomnost policie na konci dne se jevila jako: provokace vedoucí k tragédii.”

“Podle předběžných informací, které jsem neshromáždil, se smrt odehrála při střetech s policií ve 2:00 hodiny. Neříkáme, že bezpečností složky zabily protivníka, ale svědek řekl, že k úmrtí došlo během střetů,” řekl agentuře AFP telefonicky Ben Lefetey, mluvčí kolektivu pro ochranu mokřadů Testet, který zahrnuje většinu odpůrců projektované přehrady. “Nevíme více o příčině smrti.”

Kontaktovaná prefektura to nechtěla komentovat. Státní zástupce v Albi, Claude Derens, odmítl cokoliv sdělovat “předběžné výsledky pitvy budou k dispozici zítra (v pondělí) odpoledne.” Podle zdroje blízkému vyšetřování, mladý muž, který zemřel, byl 21 let starý a “byl mezi těmi, kteří byli uprostřed střetů v noci” (v sobotu).

This entry was posted in Reporty and tagged , , . Bookmark the permalink.