Nechte uhlí v zemi, žádali švédskou vládu aktivisté. Ambasáda v Praze si poslechla zvuk rypadla

2016_04_25_greenpeace_svedska_ambasada_zewlakk_-2521Aktivisté Greenpeace a iniciativy “Limity jsme my!” dnes společně protestovali před švédskou ambasádou v Praze proti prodeji uhelných dolů a elektráren v německé Lužici české firmě EPH. Ta se na jejich prodeji dohodla se švédskou státní firmou Vattenfall, ovšem transakci dosud neschválila švédská vláda. Aktivisté věří, že vláda prodej nakonec odmítne. Podobné protesty se v posledních dnech konaly nebo budou konat nejméně ve 13 evropských zemích [1].

Účastníci akce na místě rozvinuli transparenty, které vyzvaly švédskou vládu, aby neprodávala hnědouhelnou divizi Vattenfallu uhlobaronům a raději nechala uhlí v zemi. S pomocí velkých reproduktorů pak přehrávali do oken velvyslanectví hlasité kvílení uhelného velkorypadla a varování v angličtině a švédštině, že s podobným zvukem by v případě rozšíření dolů museli místní lidé v Lužici žít další desítky let. Tisícům dalších by hrozilo vyvlastnění a nucené stěhování.

Velvyslankyně Annika Jagander se sešla se zástupci protestujících a pozvala ředitele české pobočky Greenpeace na návštěvu ambasády. Hovořili spolu asi půl hodiny, ambasadorka převzala oficiální dopis a slíbila, že se bude snažit, aby byly požadavky demonstrantů vyslyšeny.

Ředitel Greenpeace ČR David Murphy řekl:
„S paní ambasadorkou jsme probrali nejen environmentální aspekty transakce, ale i přínosnost tak velkého obchodu pro český demokratický systém. Koupě Vattenfallu totiž přispěje k rostoucímu oligarchismu v křehké demokracii, která v České republice je.“

Vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský uvedl:
“Švédská vláda tvrdí, že ochrana klimatu je pro ni prioritou. Chránit klima prodejem uhelných dolů je ovšem asi stejně logické, jako bojovat proti otroctví prodejem otroků. Pokud umožníte, aby ve vašem špinavém byznysu pokračoval někdo jiný, nikomu nepomůžete – a navíc je to pozoruhodně pokrytecké.”

Mluvčí občanské iniciativy “Limity jsme my” Petra Němcová, která organizuje autobusy na lužický klimatický tábor a s ním spojené protesty, řekla:
“EPH by si s německými hnědouhelnými aktivy koupilo masivní odpor veřejnosti. V květnu přibližně dva a půl tisíce lidí z celé Evropy zablokuje během akce Ende Gelände důl, který chce EPH koupit v německé Lužici. Vážnost klimatické krize nás vede k přesvědčení, že je adekvátní, ba přímo nezbytné, zajít o krok dále – od protestů k občanské neposlušnosti.”

EPH čelí ve Švédsku rostoucí kontroverzi ohledně etických a ekologických standardů firmy i některých jejich skandálů z minulosti, jako byly například obstrukce vyšetřování Evropské komise či současné policejní vyšetřování šéfa její německé uhelné divize Mibrag.

Greenpeace však již v minulosti upozornilo, že hlavním problémem není minulost firmy, ale její nejasné plány do budoucnosti. [2] Zástupci EPH nikdy jasně neřekli, co v Lužici zamýšlejí provádět. Nikdy veřejně neodmítli plány na otevírání nových dolů či vyvlastňování a demolici domů tisíců místních lidí. Ve hře je přitom budoucnost nejméně deseti obcí ohrožených těžbou [3].

V lužických velkolomech [4], které chce EPH koupit, se každoročně vydoluje 60 miliónů tun hnědého uhlí, tedy 1,7krát více než ve všech povrchových dolech v ČR dohromady [5].

Poznámky:

[1] Protesty se již konaly, nebo jsou ohlášeny v Belgii, Bulharsku, Chorvatsku, České republice, Maďarsku, Německu, Itálii, Holandsku, Polsku, Rakousku, Rumunsku, Řecku a Slovinsku.

[2] Viz tiskovou zprávu “Křetínský s Vattenfallem ještě zdaleka nemá vyhráno” ze dne 18.4.2016

[3] Na místě plánovaných dolů stojí obce Proschim (Prožym), Welzow (Wjelcej), Lindenfeld, Rohne Rohne (Rowno), Mulkwitz (Mułkecy), Mühlrose (Miłoraz), Grabko (Grabk), Kerkwitz (Kerkojce), Atterwasch (Wótšowaš), částečně i město (Schleife) Slepo, a přírodní rezervace Łakomske gaty poblíž Chotěbuzi.

[4] Vattenfall v Lužici provozuje povrchové doly Jänschwalde, Chotěbuz-Sever, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde. Vytěžené uhlí je spalováno v elektrárnách Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a Lippendorf.

[5] V České republice se v roce 2014 vytěžilo 35,5 miliónů tun hnědého uhlí (zdroj: Hornická ročenka).

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.