Francie: Útoky na projekt trvalého úložiště jaderného odpadu v Bure pokračují

V sobotu 19. února se odehrála další demonstrace na podporu okupace lese u městečka Bure na severovýchodě Francie, kde je budována výzkumná laboratoř plánovaného zařízení k trvalému uložení jaderného odpadu známá pod zkratkou CIEGO. Během toho se Francouzská agentura pro odstranění jaderného odpadu (ANDRA) víceméně symbolicky stáhla za nelegálně vybudované zdi v lese.

Únorové akce v Bure se účastnilo více než 700 lidí, přičemž se v pozdním odpoledni změnila v násilný protest a masivní útok proti konstrukčnímu místu agentury ANDRA.

Za uplynulý rok byl pokrok výstavby projektu úložiště jaderného odpadu CIGEO efektivně zpomalen odporem lotrinského protijaderného hnutí. Navzdory evikcím, postavení zdi, právním útokům a protiútokům, se lesní okupace v Bois Lejuc a protesty proti apokalyptickému průmyslovému projektu na stovky tisíců let rozšířily také mimo region. Takže během akčního dne proběhla řada víceméně symbolických projevů solidarity v mnoha městech.

Během týdne předcházejícímu akčnímu dni proběhlo několik nočních útoků na laboratoř a jejich oddělení greenwashingu, během kterých byly poškozeny bariéry, které byly nahrazeny žiletkovými dráty.

Velký počet policistů bránil lidem dostat se během akčního odpoledne až k budovám, zatímco množství zbývajících plotů, výztuh, mrtvých stromů a dalších věcí posloužilo během několikahodinové bitvy k postavení barikád. Policisté napadli a bombardovali demonstranty slzným plynem a výbuškami, přitom množství demonstrujících prudce a rozhodně útočilo na infrastrukturu a obsluhu jaderného kapitálu. Na obou stranách bylo několik raněných a nejméně tři lidé byli zatčeni.

Jsou plánovány další rozhodné kroky v následujících týdnech a během jara. Podporujte lesní okupaci, podporujte Bure! Protijaderný boj v Bure nabourává plány jaderných společností po celém světě.

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , . Bookmark the permalink.