Členové místní komunity blokovali přípravné práce na obřím uhelném dole v Austrálii

Společnost Adani slíbila započít práce na železničním vedení k plánovanému uhelnému dolu, který by se stal největším uhelným dolem v Austrálii. Několik lidí se ve středu 25. října připoutalo ke konstrukční technice a slíbilo, že udělají cokoliv, co nenásilnou cestou zastaví postup obřího uhelného dolu společnosti Adani v centrálním Queenslandu.

Za podpory více než tuctu dalších lidí se jedna osoba připoutala k přednímu konci nakladače, další k bagru a třetí ke srovnavači, čímž zastavily práce na jednom z konstrukčních míst společnosti Adani nedaleko Belyando v Jangga country. V té době byli stavební dělníci na místě.

„Bojím se o budoucnost mých dětí. Myslím, že naše vláda velmi vážně podceňuje potencionální ničivý dopad klimatických změn. Nyní je čas zaujmout postoj. Jsem obyčejná osoba, která se rozhodla učinit neobyčejnou akci, aby zastavila tento důl.“ řekl Gail Hamiltonová, inženýrka a bývalá zastupitelka z Townsville.

„Má vnučka právě dosáhla pěti let. Jsem zde, abych kvůli její budoucnosti zastavila Adani a ochránila životní prostředí a naší vodu,“ řekla další protestující Susanne Rixová z Blue Mountains.

„Nemohu v klidu sedět a nechat Adani stavět. Je to červená linie nejen pro mě, ale pro tisíce lidí ze všech etap života, kteří se budou účastnit nenásilných přímých akcí, aby tento důl zastavili,“ řekl John Brinnand, penzionovaný psychiatr ze Sunshine Coast.

Důl společnosti Adani by byl jedním z největších uhelných dolů na světě. Uvolnil by miliardy tun uhlíkového znečištění do atmosféry v době, kdy naše klima prochází nebývalým a rychlým oteplováním. Důl by mohl podepsat rozsudek smrti Velkému bariérovému útesu, který čelí masivnímu velkoplošnému blednutí kvůli stoupání oceánské teploty, která byla způsobena klimatickou změnou.

Nedávné hlasování naznačuje, že většina Australanů uhelný důl společnosti Adani nepodporuje. Navzdory tomu federální vláda a vláda Queenslandu tyto miliardáře vybavuje úvěrem z peněz daňových poplatníků ve výši jedné miliardy dolarů. Protože Adani slibuje započít práce bezprostředně, lidé se v centrálním Queenslandu mobilizují a stovky lidí z celé země slibují, že se zúčastní nenásilné občanské neposlušnosti, aby důl zastavily.

Přeloženo z Frontline Action on Coal

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , . Bookmark the permalink.