Jak se daří odporu proti uhlí ve Walesu

Aktivistický kemp skupiny Reclaim the Power byl v roce 2016 zaměřen proti těžbě uhlí, přičemž došlo k hromadné akci proti uhelnému dolu Ffos-y-frân, který byl na jeden den uzavřen. Ale není to zdaleka celý příběh.

Ffos-y-frân je největší britský povrchový uhelný důl patřící společnosti Miller Argent. Je v blízkosti města Merhyr Tydfil. Hlavním spotřebitelem uhlí po celou dobu existence dolu je elektrárna Aberthaw nedaleko městečka Barry v jižním Walesu. V okolí elektrárny Aberthaw začala v prosinci 2016 série akcí několika environmentálních skupin: Reclaim the Power, Coal Action Network, Bristol Rising Tide a United Valley‘s Action Group. První akce proti elektrárně byla krátká a kreativní blokáda jediné příjezdové cesty. Můžete se podívat na tento krátký film, který ukazuje, co se odehrálo, a vysvětluje, proč jsme se zaměřili na Aberthaw.

Elektrárna Aberthaw byla z hlediska oxidů dusíku nejšpinavější elektrárnou ve Velké Británii, protože britská vláda jí povolila překračovat standardy kvality ovzduší v Evropské unii. Úroveň vypouštěných škodlivých látek byla více než dvojnásobná než v jiných elektrárnách, protože Aberthaw spaluje welšské uhlí, které má menší výhřevnost. Environmentální právní skupina Client Earth dotáhla v roce 2016 k Evropskému soudnímu dvoru žalobu proti britské vládě za povolení pro Aberthaw, protože elektrárna kvůli svým emisím zabije 400 lidí ročně.

Do dvou týdnů od první akce byli aktivisté zpět. Tentokrát zablokovali jedinou příjezdovou cestu k elektrárně pomocí dvou tripodů na mnohem delší dobu – čtyři hodiny. Než aktivisté bez jediného zatčení unikly z místa, vznikla na silnici velmi dlouhá fronta nákladních automobilů. Není jasné, zda zástupci elektrárny zavolali policii, aby je odstranila, protože se na místě vůbec neobjevili pracovníci a šéfové elektrárny.

Elektrárna Aberthaw je provozována energetickou společností RWE nPower, jejíž hlavní kancelář ve městě Swindon byla navštívena aktivisty do jednoho měsíce od předchozí akce. Došlo k viditelnému rozruchu v jejich kancelářích, což vedlo k uzavření provozovny z bezpečnostních důvodů. Protest zdvihl mezi zaměstnanci a místními médii zájem o odpor proti elektrárně.

Reclaim the Power se podíleli na další akci, do které se zapojilo mnohem více lidí. Na sto padesát jich v lednu na kamenité pláži jižního Walesu demonstrovalo svůj odpor proti elektrárně. Když Marianne Owensová z odborů stála na pobřežní hrázi, pronesla k davu lidí, že „jsou to běžní pracující lidé, kteří trpí kvůli této špinavé energii.“ Požadavkem demonstrace bylo umožnit dělníkům z uhelného dolu spravedlivý přechod na udržitelná pracovní místa.

Společnost RWE byla blokádami a zastavením provozu na silnici znepokojena a uspořádala přátelskou událost efektivní nekonfrontační přímé akce. Když jsme zaplnili přístupovou cestu, Chris a Alyson Austinovi řekli, že „žádný počet mrtvých z této dinosauří elektrárny není přípustný.“ Společnost RWE dříve sdělila, že má v plánu řešit problém znečištění ovzduší, ale pro nás, kteří dýcháme znečištěný vzduch z Aberthaw, je jediným přijatelným řešením uzavření elektrárny.

Další akce rozšířila kritiku elektrárny návratem k problému těžby v uhelném dole Ffos-y-frân. Dne 21. dubna v něm zastavila malá skupina aktivistů Earth First! a Reclaim the Power provoz na jeden den. Dva lidé a jeden kanárek se posadili na jedno z rypadlo, které vyřadili z provozu. Na vstupu používanému k překládání uhlí z dolu na železniční terminál, se dva lidé připoutali k mřížím. Odstranit obě části akce trvalo deset a půl hodiny.

Ačkoliv akce byla úžasným úspěchem, o následném soudním případu to říct nelze. Všech pět zatčených aktivistů přiznalo vinu, ale byli přísně odsouzeni k 18 měsícům podmínečného trestu, 105 librám soudních nákladů a 2000 librám odškodnění uhelné společnosti. Směšně vysoký trest se obrátil proti společnosti, protože vyvolal velké množství článků v médiích o nespravedlnosti a rozšířil naši crowdfundingovou kampaň posbírat peníze na příkaz k odškodnění. Skutečným zločincem je společnost Miller Argent, která ničí přírodní prostředí, pokrývá místní domy černým prachem a stále zásobuje nejšpinavější britskou elektrárnu.

RWE provozuje také hnědouhelné doly a několik elektráren v německém Porýní, kde vytěží zhruba 100 milionů tun uhlí za rok. Hnědé uhlí je nejméně kvalitní fosilní palivo, které je většinou spalováno v blízkosti místa samotné těžby, aby mohlo být finančně návratné. Okupace lesa Hambach pokračuje již pět let a bojuje proti likvidace lesa společností RWE.

Takže čeho bylo dosaženo? Vládní úřad Přírodní zdroje Wales snížily emisní limit pro elektrárnu tak, aby byla srovnatelná s ostatními britskými elektrárnami. Aberthaw je od jara mimo provoz. Důl Ffos-y-ffrân již elektrárnu Aberthaw uhlím nezásobuje, ale společnost Miller Argent se zvráceně snaží uspět s odvoláním proti zamítnutí nového povrchového uhelného dolu sousedícím s Ffos-y-frân v Nant Llesg. Ačkoliv uhlí, které chtěla společnost Miller Argent vytěžit z Nant Llesg mělo v původním odůvodnění sloužit k zásobování elektrárny Aberthaw, která již welšské uhlí nepoužívá. Elektrárna spalovala své zásoby, které se snižují. RWE nPower tvrdí, že se chystají dovážet uhlí, které bude pravděpodobně z Ruska nebo Kolumbie.

Elektrárna Aberthaw překračovala emisní limity Evropské unie a zabíjela lidi nejen ve Walesu. Všechny uhelné elektrárny je potřeba uzavřít okamžitě. Aberthaw je v mnoha ohledech nejhorší, a proto by měla být uzavřena jako první. Aberthaw již spálila všechny své emisní povolenky až do roku 2025, pro který vláda slíbila, že ukončí uhelný průmysl. Těžba uhlí byla v minulosti důležitou součástí britských komunit, ale okolnosti se změnily a místní komunity již těžbu nepodporují.

Očekává se, že elektrárna Aberthaw bude znovu zprovozněna během zimních měsíců. Boj za uzavření elektrárny zatím nedosáhl konečného vítězství. Také pro tebe existují příležitosti, jak se zapojit a podpořit její uzavření. Můžeš nás kontaktovat na: info@reclaimthepower.org.uk. Pokud se zajímáš o práci s místními komunitami a chceš pomoci tlačit na získání kompenzací pro komunity, které trpí kvůli povrchové těžbě uhlí, kontaktuj info@coalaction.org.uk. Boj pokračuje…

Přeloženo z Reclaim the Power

This entry was posted in Reporty and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.