Důležité vítězství

Sociální protestní hnutí ve Francii vyhrálo. Po dlouhém a letitém boji proti výstavbě letiště v Notre-Dame-Des-Landes u Nantes, které by zdevastovalo okolní prostředí, byla vláda nucena ustoupit.

Ve středu 17. ledna 2018 francouzský premiér oznámil definitivní zamítnutí plánu stavby letiště. Vítězství má velký morální a aktivistický význam. Ukázalo, že odpor proti státu a kapitálu může být úspěšný. Snad si z toho vezmou příklad i zbabělé a bezmocné zbyrokratizované odbory, které už dvakrát vzdaly boj proti neoliberálním reformám pracovního zákoníku.

V prohlášení aktivistů se říká:

Vítězství

Padesát let boje, deset let protestní okupace zóny plánované výstavby. Památné manifestace. Desítky tisíc lidí – z venkova, z města, squaterů, mladých i ne už tak mladých, buřičů i spořádaných –, kteří jdou spolu ulicemi Nantes nebo po cestách Notre-Dame-Des-Landes. Smích i pláč… Setkání a sváteční noci… Desítky místních výborů. Hrozby, podpora… a nakonec – vítězství! Vláda oficiálně odmítá projekt letiště.

Pokud jde o obsazenou „ochrannou zónu“, stále existuje hrozba částečného vystěhování. Média se můžou přetrhnout, aby bagatelizovala vítězství, a vláda se snaží potrestat boj a na kamery předvádí „tvrdost a autoritu“, a pořád to opakuje přes všechny antény. Pořádá například policejní nájezdy do zóny, stejně nesmyslné jako nebezpečné.

Ale POPRVÉ ZA DLOUHOU, VELMI DLOUHOU DOBU SE NĚJAKÉMU HNUTÍ PODAŘILO PORAZIT VLÁDU Francie! Není to jen úspěch Notre-Dame-Des-Landes. Je to signál pro všechny, kteří bojují, všude. A zvlášť pro boje proti devastujícím projektům. Zvítězit je možné! Ne vždy je konečné vítězství v rukou nadnárodních korporací a jejich policajtů. A proto má toto vítězství historický charakter!

Ve středu 17. ledna 2018 se odpůrci letiště sešli k oslavě vítězství u prefektury v Nantes.

Boj za to, aby zemědělci-squateři mohli zůstat v obsazené zóně, pokračuje.

Převzato z webu AFED

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.