Kovové trubky na ruce: rovné a pravoúhlé

  Pokračování návodu o připoutání v trubkách. Následující fragment z příručky pro přímou akci amerických Earth First! se věnuje rovným a zahnutým kovovým trubkám na ruce. Přeloženo z Direct Action Manual (DAM) 3. edice.

Rovné kovové trubky na ruce

Potřebný materiál:
– Trubka o délce 60 – 90 cm, průměru 10 cm a tloušťce 0,5 – 1 cm
– Kovová tyčka o délce 10 cm a průměru 1 cm
– Sada řetězů
– Lepící páska, tkanina a pěna nebo molitan na vycpávky

Rovné trubky jsou navržené tak, aby spojily několik lidí dohromady do řady, kruhu nebo jiného tvaru, který vyhovuje vašim potřebám k zablokování silnice či k okupaci kanceláře. Obyčejná sedící blokáda lidí, kteří se drží rukami, může být za použití síly rozebrána policií do několika minut. Stejná blokáda má za použití rovných trubek na ruce díky nemožnosti aktivisty oddělit potenciál vydržet řadu hodin nebo i dny. Sežeňte si 60 až 90 cm dlouhé ocelové trubky s průměrem 10 cm a tloušťkou materiálu 0,5 až 1 cm. Můžete je nařezat ze železného šrotu v nějaké sběrně surovin nebo obchodě s železářským materiálem. Trubky by měly délkově sedět na ruce spoutaných lidí.

Připravte si 10 cm dlouhý kovový špalíček z ocelového drátu o průměru 1 cm, který je určen na umístění dovnitř trubky. Použijte pilku na kov a zkraťte drát na správnou délku. Vyvrtejte díru, vedle středu šířky trubky, kolmo na délku trubky a uprostřed délky trubky. Zastrčte do díry kovový drát. Pokud jste vyvrtali díru poctivě mimo střed, měl by být kolíček o něco blíže k jedné stěně trubky než ke druhé. Vytváří to okolo kolíčku uvnitř trubky více prostoru na ruce, který bude blokující osoba potřebovat při připoutávání a a odpoutávání karabinou.

Svařte konce kovového špalíčku ke stěnám trubky. Zabruste dohladka konce špalíčku a konce uříznutých trubek. Na vnitřní stěny trubek můžete nalepit tenkou vrstvu pěny nebo molitanu, případně můžete na okraje a uvnitř přilepit páskou kusy textilií, aby tím byl zvýšený komfort blokujících osob. Navíc tím ztížíte pohled dovnitř trubek těm, kteří by vám je chtěli sundat. Obalte celé trubky několika vrstvami pásky. To ztíží určení, z jakého materiálu jsou vytvořeny, pomůže schovat umístění centrálního kolíčku a může se také nalepit na brusku.

Pravoúhlé kovové trubky na ruce „black bears“

Trubky ve tvaru L, nebo také „black bears“ (jak jsou nazývány na Pacifickém severozápadě USA, kde byly vyvinuty), rozšiřují možnosti blokády se a umožňují mnohem snazší připoutání do obtížnějších a složitějších poloh. Pravoúhlé trubky byly úspěšně použity k připoutání k těžké technice v těžebních prostorech, k zablokování závor na silnicích a k připoutání aktivistů k vozidlům ve městském terénu. Také byly používány k zajištění tripodů, stromových posedů a dalších nadzemních blokád. Úhel o 90 stupních je pro polohu vašich rukou přirozeně více komfortní a neklade na vaše ramena, lokte a zápěstí tak velký tlak jako rovné trubky. Úhel také umožňuje získat lidem více osobního prostoru okolo velkých objektů, jako jsou části těžké techniky, nápravy vozidel, kovových bran a dalších.

Vezměte 70 cm dlouhou ocelovou trubku s průměrem 10 cm a tloušťkou materiálu 0,5 až 1 cm a přeřízněte ji napůl v úhlu 45 stupňů. Obraťte jeden kus o 180 stupňů tak, že pokud opět spojíte oba kusy, získáte trubku ve tvaru L.

Obruste vnější okraje nařezaných kusů trubky, abyste vytvořili malou rýhu podél vnějšího okraje trubky, kde budou oba dva kusy trubek spojeny. Tento žlábek je potřeba k umístění sváru, který oba kusy spojí. Obruste a ohlaďte vnitřní části nařezaných trubek tak, aby si připoutaná osoba nepořezala ruce o nějaké výběžky nebo kovové části.

Připravte si 10 cm dlouhý kolík z ocelového drátu o průměru 1 cm pro vnitřní část trubky. Použijte obloukovou pilku na železo, abyste uřízli přesnou délku. Vtlačte kolík do jednoho dílce, kolmo na místo, kde budou oba kusy spojeny, ve středové části uříznutého konce a místa sváru. Lehké vychýlení k okraji již není potřeba, protože úhel 90 stupňů vytvořený opětovným spojením obou kusů poskytuje přirozeně více prostoru potřebného pro ruce při připoutání osoby.

Vybroušení mělkých dosedacích ďolíků pro konce kovového špalíčku na obou koncích trubky a jeho svaření v těchto ďolících umožní udržet kovový kolík na místě, až budete dva kusy trubky svařovat k sobě. Spojte k sobě oba kusy trubky několika sváry. Přivařte tlusté obruby na malou rýhu, kterou jste si na vnějších vytvořili. To udělejte po celém obvodu sváru. Opilujte ostré hrany, aby se nikdo nepořezal.

Poznámka: Aktivisté mají zkušenosti s problémem, kdy jsou dráty z L trubek vylomeny. To může vést ke zraněním, pokud někdo používá L trubky s kolíkem jen pro jednu ruku. Pokud je kovový kolík vylomen, trubka může spadnout a potenciálně někoho zranit na noze. Au!

This entry was posted in Novinky, Receptář and tagged , , . Bookmark the permalink.