Cestománie: Opomíjený kout světa se nachází v Chile

Následující příběh není ani zdaleka tak mediálně známý jako ty předešlé, ale přesto si zaslouží naší pozornost. Tentokrát se vydáme do Chile, kde dochází ke konfliktu, ve kterém obě strany prohrávají, zatímco se dřevotěžařský průmysl bezcitně usmívá. Rozepře mezi Mapuche, původními obyvateli Chile, a potomky přistěhovalců z Evropy o vlastnictví půdy je jen důkazem tragédie vzniklé z lidské potřeby nárokovat si určitou část planety a kapitalistických principů, které tuto falešnou potřebu skrze zákony legitimizují.

Zároveň se stát velmi nevybíravým způsobem snaží tyto zákony bránit a vytváří atmosféru strachu, aby byly potlačeny veškeré hlasy, které se snaží širokou veřejnost o situaci informovat. V moderním pojetí represí namířených proti obráncům všeho živého využívá kouzelného slova “terorismus”. Stranou tedy zůstává pravá podstata konfliktu, kterou je devastace místní přírody dřevotěžařskými společnostmi a udržení státní kontroly nad druhou největší exportní komoditou v zemi.

Podívejme se nejdříve na krátký příbeh o historii konfliktu, osobní rovině z obou stran bitevního pole i dalších důležitých detailech, které dávají ve zkratce věci do souvislostí.

Důležité je také vsadit celou věc do celospolečenského kontextu, kterým jsou například studentské protesty probíhající od roku 2006.

Abychom se tedy vrátili zpět na zem, přínášíme vám další příběh ze stejného prostředí, kde tentokrát hraje hlavní roli voda.

“Voda je život, bez vody nejsme ničím, zemřeme.” Odete Sobarza

Paillalco je příběhem kolem údolí lemujícím řeku Puesco a místních lidí bojujících proti vládě a zahraničním projektům. Je příběhem boje za záchranu místní přírody před odlesněním a místních řek před stavbou vodních elektráren.

Dodatečně ještě jeden dokument pro všechny francouzsky a španělsky mluvící posluchače.

Nejlépe vystihl celou situaci paradoxně papež František při návštěvě Chile začátkem tohoto roku:

“Solidarita … je jedinou zbraní, kterou máme proti “vykácení naděje”.

související informace:  https://chileboliviawalmapu.wordpress.com/

This entry was posted in Reporty and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.