Výzva k solidaritě s odsouzenými mluvčími Climate Justice Action (CJA)

Letos na začátku června dánský Zemský soud odsoudil Tannie Nyboe a Stine Gry Jonassen ke dvěma měsícům vězení a dvěma měsícům podmíněně (ve zkušební lhůtě jeden rok) za jejich zapojení v masové nenásilné občanské neposlušnosti “Reclaim Power – Push for Climate Justice” (“Znovuzískání Moci – Tlačme za klimatickou spravedlnost”), která se odehrála 16. prosince 2009 během COP15 v Kodani.

Tannie a Stine Gry byly během Reclaim Power pověřeny, jakožto dánští mluvčí CJA po dobu COP 15, komunikací s médii a policií o účelech a nenásilném kodexu akce. Tak činily z pojízdné zvukové aparatury. V důsledku toho byly zatčeny a považovány za osobně zodpovědné za celou akci. Hlavním důkazem předloženým proti nim bylo, že údajně během demonstrace (spolu s tisíci dalšími protestujícími) křičeli “Tlačte!” z pojízdné aparatury.

Ale 16. prosince 2009 JSME MY VŠICHNI KŘIČELI TLAČTE! a my všichni jsme tlačili společně za klimatickou spravedlnost.

Verdikt, který činí dva jednotlivce zodpovědné za kolektivní rozhodnutí celého hnutí a za společný protest, narušuje a podkopává základní principy politiky sociálního hnutí. Tento případ jasně ukazuje jak společenské struktury v “demokratických zemích” jako je Dánsko zastrašují lidi před protestem nebo politickým organizováním vybitím kritických hlasů, které se odváží vystoupit před médii.

Nemůžeme změnit rozhodnutí soudu. Tannie a Stine Gry zaplatí za akci celého hnutí tím, že budou jejich těla zamčena za vězeňskými zdmi po dobu minimálně dvou měsíců. Přesto můžeme udělat něco proto, abychom pokryli kolektivně soudní výlohy. Proto Climate Collective vyzývá jednotlivce, skupiny, kolektivy a organizace, které byly zapojeny v mobilizaci CJA při COP15 a/nebo ty, kteří se podíleli v akci Reclaim Power 16.tého prosince 2009, aby pomohli pokrýt naše společné soudní výlohy.

Žádný jednotlivec by neměl být osobně tlačen k zodpovědnosti za kolektivní akci celého hnutí.

Prostřednictvím PayPal můžete přispět na pokrytí soudních výloh Tannie a Stine Gry na tomto webu

Příspěvky kreditní kartou prostřednictvím PayPal jsou rychlé, snadné a bez poplatku. Pouze podotýkáme, že bankovní účet Climate Collectivu v Dánsku je pod jménem “Græsrøddernes og civilsamfundets logistik under cop15”, takže nepanikařte pokud si přečtete tento název. Ujišťujeme Vás, že přispíváte na správnou věc!

Climate Collective (překlad)

This entry was posted in Novinky and tagged , , , . Bookmark the permalink.