Klimacamp 2011 v Německu

medium-rectangle1-150x150Ve Velké Británii letos probíhá metamorfóza klimatického hnutí, které již nabralo na síle. Proto tam každoroční klimatický kemp neproběhl a diskutuje se, jak pokračovat permanetněji a efektivneji dále. Zato v sousedním Německu (a nejen tam) se letos konaly dvě podobné akce. Nejprve u našich sousedů proběhl Climate and Energy Camp (7. – 14. srpna) nedaleko hranic s Polskem a Českem a na konci srpna také akce s názvem Klimacamp 2011 (International climate camp 2011 – Mezinárodní klimatický kemp 2011) nedaleko Kolína nad Rýnem.

Klimacamp 2011 – Mezinárodní klimatický kemp 2011

V době mezi 26. srpnem a 4. zářím 2011 uspořádali klimatičtí aktivisté klimatický kemp v oblasti těžby uhlí nedaleko Kolína (Německo) ve vesnici Manheim, kterou je naplánováno zbourat z důvodu zvětšování povrchového dolu. Na tomto místě produkuje energetický gigant RWE okolo 10 % všech německých emisí oxidu uhličitého. Klimatický kemp uvítal aktivisty a spřízněné lidi z různých zemích (Kolumbie, Azerbajdžan) a s rozdílným politickým kontextem a spojil je dohromady, aby se od sebe navzájem učili a budovali klimatické hnutí.

Klimatický kemp je ohniskem různých forem odporu proti největšímu evropskému hnědouhelnému komplexu, který ničí ekosystémy a lidské živobytí – lokálně i celosvětově. Je to prostor pro různé formy akcí: demonstrace a přímé akce stejně jako pouliční divadlo a občanskou neposlušnost a využít je pro získání veřejné pozornosti na korporátní politiku RWE řízenou ziskem.

Na kempu se odehrálo mnoho různých workshopů a seminářů na témata jako těžba hnědého uhlí, globální spravedlnost a progresivní energetická politika. Navíc experimentujeme se způsoby života mimo koncept ekonomického růstu a konzumu. Tento kemp je součástí mezinárodního klimatického hnutí, které bojuje za energetickou soběstačnost a klimatickou spravedlnost.

Blokáda uhlí během Klimacampu 2011

Dne 30. srpna od půl jedenácté ráno blokovala skupina více než padesáti aktivistů uhelný transport nedaleko Kolína. Akce se odehrála ve stejný čas jako nedaleký klimatický kemp – protest proti těžbě v povrchových hnědouhelných dolech. Aktivisté nenásilně blokovali trasu časně z rána, vztyčili transparenty a ozdobili vagóny vlaku. Protest byl zaměřen proti energetickému gigantu RWE, který provozuje množství elektráren v okolí a je zodpovědný za asi 10 % německých emisí oxidu uhličitého. Protest byl dobře zásoben přikrývkami a jídlem členy klimatického kempu a vše bylo připraveno, aby aktivisté strávili noc na vagónech.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , , . Bookmark the permalink.

0 Responses to Klimacamp 2011 v Německu

  1. Pingback: Zpátky na stromy… | GreenAction

  2. Pingback: Nechte to v podzemí! | GreenAction